0Shares

Klikimet e rreme në internet mbeten një shqetësim i madh për industrinë e reklamave, tha Maurice Levy, kryetari i Publicis Groupe, shkruan Telegrafi.

Kompania franceze është një nga firmat më të mëdha reklamuese në botë. Duke folur në Samitin Botëror të Qeverisjes në Dubai, Levy tregoi se çfarë duhet bërë për t’i luftuar robotët që klikojnë mbi reklamat.

“Fakti që ende ka robotë që klikojnë në vend të disa individëve është një shqetësim i madh, sepse është një humbje e parave të klientëve tanë. Pra, është shumë e rëndësishme që të gjurmojmë se kush po hap një skedar, i cili po klikon dhe nuk është një kompjuter ose robot i cili po e bën këtë punë. Për sa kohë që kemi këtë situatë, ne kemi dyshime për cilësinë e reklamave dhe ne me të vërtetë duhet ta adresojmë këtë çështje në mënyrë që të mos ketë mbeturina”, tha ai.

Reklamimi i programuar është një mënyrë automatike për blerjen dhe shitjen e reklamave, pastaj vendosjen e tyre pranë përmbajtjes duket e rëndësishme.

Gjigantët e teknologjisë janë kritikuar në të kaluarën për mosmarrjen e këtyre çështjeve. Vitin e kaluar, një studim pohoi se deri në 48 milionë llogari Twitter-i në fakt ishin robotë. Një tjetër studim pohonte se Facebook ka fryrë numrin e njerëzve që klikojnë reklamat e veta. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)