LAJMI I FUNDIT:

Kjo teknikë e gjumit do t’ju ndihmojë të zgjoheni më lehtë

Kjo teknikë e gjumit do t’ju ndihmojë të zgjoheni më lehtë

Të gjithë e dimë se sa zhgënjyese është të ndihesh i lodhur pas një nate plot me mundime për të fjetur.

Reklama

Sipas një mjeku, ne thjesht duhet të planifikojmë kohën tonë të gjumit pak më ndryshe që në fund të zgjohemi të freskët.

Dr. Karan Raj, një kirurg për Shërbimet Shëndetësore Kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar, ndau një hile që duhet të ndihmojë pa marrë parasysh se në cilën orë preferoni të flini.

“Çdo natë, truri juaj lëviz nëpër disa cikle gjumi. Çdo cikël fillon me gjumë të lehtë, pastaj futesh në gjumë të thellë, pastaj ëndërron dhe kthehesh në dritë”, shpjegoi Dr. Raj në një video të TikTok . “Secili prej këtyre cikleve është rreth 90 minuta. Do të ndiheni më të freskët nëse zgjoheni në fund të njërit prej këtyre cikleve 90 minutëshe sepse jeni më afër gjendjes tuaj normale të zgjimit”.

@dr.karanr

Tip to Wake up feeling refreshed! #sleep #bodyhack #lifehack #learnontiktok #schoolwithdrkaran

♬ clair de lune ethereal remix – Trey Phills

Duke pasur parasysh këtë, ai rekomandon që të numëroni mbrapsht me 90 minuta nga koha që dëshironi të zgjoheni në mënyrë që të zbuloni kohën më të mirë për të shkuar në shtrat. Në këtë mënyrë, shpresojmë se do të keni më shumë të ngjarë të zgjoheni në fund të njërit prej atyre cikleve. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Shëndetësi
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Shëndetësi Lajme
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Kalo në kategori