Një ngjyrë e re hit për dekorimin e shtëpisë është e gjelbra ‘sage’ ose ngjyra e sherebelës

Ajo po zëvendëson gjithnjë e më shumë ngjyrën e bardhë klasike në shtëpi, sepse mund të kombinohet me çdo ngjyrë, më së shpeshti livandën.

Avantazhi i saj është se përshtatet lehtësisht në çdo enterier dhe është edhe më e lehtë për t’u kombinuar me ngjyra të tjera, transmeton Telegrafi.

Ata që janë më pak të guximshëm mund të fillojnë gjithmonë me detajet në këtë ngjyrë interesante. Por të gjithë e dinë që pak a shumë të gjitha nuancat e jeshiles duken shumë relaksuese, ndaj kjo ngjyrë nuk duhet lënë vetëm në detaje.

Është një koncept i shëndetit dhe pastërtisë, redukton stresin dhe relakson.

Ngjyrat më të ftohta pastel si jeshile dhe vjollcë e bëjnë hapësirën të ajrosur dhe të japin përshtypjen e pastërtisë, kështu që nuk do t’ju mungojë më pak efekti nëse zgjidhni një sagë interesante jeshile.

Duket shkëlqyeshëm në kombinim me bimët e shtëpisë dhe ka një bukuri të veçantë nëse e kombinoni me detaje të arta.

Përfitoni nga kjo ide në banjë dhe do të habiteni me një pamje magjepsëse. Dhoma e gjumit do të ketë një efekt relaksues dhe qetësues. Ndërsa nëse doni të sillni një dozë elegance dhe sofistikimi në shtëpinë tuaj, zgjidhni një nuancë më të errët të gjelbër.

Ndoshta ju jeni adhuruese e stilit retro të viteve 50 dhe dëshironi të dekoroni shtëpinë tuaj në atë stil. E gjelbra mente do të jetë një zgjedhje ideale për këtë. Cilido stil dekorimi të jetë, një nuancë tjetër e gjelbër do të gjejë vendin e saj në të. Kështu, për shembull, ngjyra e ndezur e mollës jeshile do të lërë një përshtypje freskie dhe përdoret më së miri në hapësirat moderne.

Mobilet e veshura dhe elementë të tjerë tekstili në treg mund të gjenden shpesh në nuanca të ndryshme të gjelbra. Vetëm kujdes si i kombinoni me ngjyra të tjera, që të mos e teproni. Bimët me gjethe të gjelbra të mëdha në formën më natyrale do të sjellin ngjyrën e gjelbër në shtëpinë tuaj dhe do ta pasurojnë hapësirën. Mos i harroni ato.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një nuance të gjelbër për një dhomë të caktuar, është mirë të dini se nuancat e ngrohta të verdhë-jeshile do të funksionojnë më mirë në kuzhinë dhe korridor. Tonet më të ftohta blu-jeshile do të jenë një zgjedhje ideale për dhomën e gjumit dhe dhomën e ndenjes. /Telegrafi/