LAJMI I FUNDIT:

Kjo është koha e saktë e ditës kur duhet të hapni dritaret për të shmangur lagështinë dhe mykun në dimër

Kjo është koha e saktë e ditës kur duhet të hapni dritaret për të shmangur lagështinë dhe mykun në dimër

Myku sjell një seri problemesh, mes tyre ato me frymëmarrjen, infeksione, alergji ose ast

Sipas Uswitch (një website që krahason shërbimet dhe çmimet në Angli), 62% e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar kanë probleme me mykun në shtëpi në një moment të jetës së tyre.


Çështja është se myku shkaktohen nga një grumbullim lagështie, dhe një nga burimet e kësaj situate mund të jetë kondensimi. Kondensimi ndodh kur avulli ose lagështia përplasen me një sipërfaqe të ftohtë.

Ky fenomen është më i theksuar në dimër, sepse kur jashtë është ftohtë, ka më pak të ngjarë që ju të hapni dritaret. Por, nëse jeni duke bërë dush ose duke tharë rrobat me dritaren e mbyllur, kjo mund të çojë në lagështi dhe myk. Kjo ndodh edhe për shkak të ajrosjes së dobët në shtëpi, dritareve mbyllura ose lagështirës.

Petya Holevich, një eksperte e pastrimit foli me The Sun për praktikat më të mira kur bëhet fjalë për ajrosjen e shtëpisë. Ajo theksoi se koha ideale për të hapur dritaret është gjatë pjesës më të ngrohtë të ditës, pasi kjo është koha më e mirë kur ajri jashtë është më i thatë.

Tri mënyra të thjeshta për të hequr qafe mykun
Lexo po ashtu Tri mënyra të thjeshta për të hequr qafe mykun

Ekspertja këshilloi që t’i hapni dritaret ose në mëngjes vonë ose pasdite herët. Pra, me fjalë më të thjeshta, jo shumë herët në mëngjes dhe jo shumë vonë pasdite.

Duke e ajrosur shtëpinë gjatë kësaj kohe, ju lejoni ajrin e pastër që të qarkullojë nëpër shtëpi, gjë që ndihmon në heqjen e lagështirës pa pasur nevojë për ngrohje shtesë, citon Anabel.

Nuk humbisni asgjë nëse e provoni! /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

A e dini se...
Shtatë gjëra që ndoshta nuk i dinit për shenjat e gishtave

Shtatë gjëra që ndoshta nuk i dinit për shenjat e gishtave

Lifestyle
Ata janë më të zgjuarit - gjenitë e vërtetë lindin në këtë shenjë të zodiakut

Ata janë më të zgjuarit - gjenitë e vërtetë lindin në këtë shenjë të zodiakut

Astrologji
Këto shenja të horoskopit e kanë fiksim të “fusin hundët” dhe të kontrollojnë telefonin e partnerit

Këto shenja të horoskopit e kanë fiksim të “fusin hundët” dhe të kontrollojnë telefonin e partnerit

Astrologji
Pse duhet të vendosni një filxhan tek dera sa herë që jeni vetëm në banesë? Ja arsyeja

Pse duhet të vendosni një filxhan tek dera sa herë që jeni vetëm në banesë? Ja arsyeja

Stil
Të jetosh vetëm për herë të parë? Këtu janë 10 këshilla të dobishme

Të jetosh vetëm për herë të parë? Këtu janë 10 këshilla të dobishme

Lifestyle
Kalo në kategori