LAJMI I FUNDIT:

Këto dy lloje të ushqimeve do të pastrojnë sinuset tuaja dhe do të lehtësojnë simptomat e alergjisë sezonale

Këto dy lloje të ushqimeve do të pastrojnë sinuset tuaja dhe do të lehtësojnë simptomat e alergjisë sezonale

Alergjitë sezonale janë të vështira për tu trajtuar, veçanërisht kur vjen pranvera dhe gjithçka që dëshironi të bëni është të shijoni rrezet e diellit jashtë.

Reklama

Nëse keni një hundë të bllokuar dhe sinus të bllokuar gjatë kësaj kohe të vitit, ekzistojnë dy lloje të ndryshme ushqimesh që mund t’ju shpëtojnë nga ato simptoma të ngjashme me ftohjen.

Kur bëhet fjalë për të shëruar sinuset tuaja plotësisht, një përzierje e ushqimeve pikante ose bimëve mund të funksionoj. Ushqime si spec djegës dhe hudhër përmbajnë përbërje të ndryshme që krijojnë një ndjesi të nxehtë që zvogëlon inflamacionin dhe çliron mukozën e bllokuar. Ndërsa kjo mund të bëjë që hunda juaj të rrjedhë në fillim, kjo është për shkak se trupi juaj po dëbon atë tepricë të mukozës që po i pengon.

Nëse ushqimi pikant nuk është i preferuari juaj, barishtet si shafran i Indisë, rrënjë xhenxhefili, kanellë dhe lëvozhgat e thata të agrumeve mund të kenë efekte të ngjashme të kullimit të sinusit.

Dhe cilat ushqime kanë efekt të kundërt dhe mund të përkeqësojnë alergjitë tuaja sezonale? Ekspertët e shëndetit thonë që të keni kujdes veçanërisht me frutat e freskëta, ato mund të përmbajnë më shumë polen dhe përkeqësojnë simptomat. Produktet e qumështit janë një jo e madhe pasi ato kanë përbërje që ngjiten në mukozë .

Sigurisht, çdo vakt individual me erëza të mbushura me ushqime ose barishte do të ofrojë vetëm lehtësim të përkohshëm. Nëse simptomat tuaja të ngjashme me alergjinë vazhdojnë dhe nuk jeni të sigurt nëse ato janë alergji sezonale në radhë të parë, mund të jetë koha të vizitoni mjekun tuaj. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Nutricion
Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Shëndetësi
Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Të njohim produktet
Katër gjendje të rënda që mund të shoqërohen me ndryshime në buzë

Katër gjendje të rënda që mund të shoqërohen me ndryshime në buzë

Shëndetësi
A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

Shëndetësi Lajme
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Kalo në kategori