LAJMI I FUNDIT:

Këto aktualisht janë veturat më të shpejta elektrike

Këto aktualisht janë veturat më të shpejta elektrike

Kjo është sa shpejt veturat elektrike nga Tesla, Porsche, Audi, Jaguar dhe Polestar përshpejtojnë nga 0 në 100 km / orë.

Reklama

Modeli i ri i Tesla-s S Plaid ka një përshpejtim të jashtëzakonshëm.

Shkon nga 0 në 100 km/orë për 1.9 sekonda. Modelet e tjera të Tesla janë gjithashtu të fuqishme, por Porsche është gjithashtu një nga ‘personazhet’ kryesore.

Ne kemi bashkuar një përzgjedhje të veturave elektrike aktualisht më të shpejta për ju.

Jaguar I-Pace

Jaguar I-Pace SUV elektrik mund të kalojë nga 0 në 100 km / orë në 4.8 sekonda . Vetura ka  400 kuaj fuqi / 294 kW.

Polestar 2

Polestar 2 nga të Volvo spin-off e prek shpejtësinë nga 0 në 100 km / h në 4.7 sekonda. Ky model ka një motor që zhvillon 408 kuaj fuqi / 300 kW.

Porsche Taycan

Porsche ka disa variante të shpejta të veturave elektronike. Taycan 4S shpejtësinë nga 0 në 100 e prek për 4 sekonda dhe ka një prodhim prej 530 kuaj fuqi ose 390 kW /. Taycan Turbo me 680 kuaj fuqi ka nevojë vetëm 3.2 sekonda.

Taycan Turbo S Cross Turismo (761 PS / 560 kW) është edhe më i shpejtë se 3.2 sekonda. Taycan më i shpejtë nga flota e Porsche është Taycan Turbo S me 2.8 sekonda dhe 761 kuaj fuqi/ 560 kW prodhim.

Audi RS e-tron GT

Versioni i rishikuar i e-tron GT, RS e-tron GT, përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 3.3 sekonda. Ka një prodhim prej 598 kuaj fuqi / 440 kW.

Tesla Model Y dhe Modeli 3

Model Y i Tesla arrin 100 km / orë në 3.7 sekonda (450 kuaj fuqi / 331 kW). Versioni i performancës së Modelit 3 me 513 kuaj fuqi / 377 kW shkon nga 0 në 100 km / orë në 3.3 sekonda .

Tesla Model X

Modeli X i rregullt i Tesla filloi nga 0 në 100 km / orë në 3.9 sekonda me 773 kuaj fuqi / 568 kW. Versioni Plaid e bën këtë në 2.6 sekonda me mënyrën. Ka një prodhim maksimal prej 1,020 kuaj fuqi / 750 kW. /Telegrafi/