LAJMI I FUNDIT:

Këto 10 kompromise nuk duhen t’i bëni asnjëherë në një lidhje

Këto 10 kompromise nuk duhen t’i bëni asnjëherë në një lidhje

Një marrëdhënie serioze nënkupton bashkimin e dy jetëve në një dhe kur kjo ndodh, të dyja palët në një moment duhet të bëjnë kompromise të caktuara

Sigurisht që ka kompromise më të vogla e më të mëdha, por edhe gjëra për të cilat nuk duhet të ketë kompromis në një marrëdhënie.

Përveç shëndetit dhe sigurisë tuaj, të cilat nuk duhet t’i bëni kurrë kompromise, më poshtë janë dhjetë kompromise me të cilat nuk duhet të pranoni në një lidhje.

1. Nuk ka kompromis për ëndrrat dhe qëllimet tuaja

Sidomos kur je i ri, duhet të shkosh pas ëndrrave dhe qëllimeve të tua me energji. Një partner i pjekur që ju respekton do të respektojë qëllimet tuaja dhe do t’ju mbështesë në arritjen e tyre. Nëse hiqni dorë nga ëndrrat tuaja për shkak të dikujt, mund të inatoseni më vonë, gjë që do të krijojë probleme në marrëdhënien ose martesën tuaj.

2. Asnjë kompromis për vlerat tuaja

Nëse e dini prej kohësh cilat janë prioritetet tuaja në jetë dhe vlerat që vlerësoni, mos ndryshoni vetëm për të kënaqur palën tjetër. Qoftë shëndeti, karriera, feja… mos bëni kompromise që mendoni se nuk dëshironi t’i bëni. Prisni një person që do t’i kuptojë dhe respektojë.

3. Asnjë kompromis për stilin e jetesës

Prej kohësh e dini që doni të bëni dy fëmijë dhe që dëshironi të jetoni në një mjedis më të qetë dhe përfunduat me një person që nuk do fare fëmijë dhe mendon vetëm të jetojë në qendër të qytetit. Edhe pse në fillim mund të mendoni se mund të pajtoheni me këtë opsion të dytë, fakti është se në një marrëdhënie të tillë njëra palë do të jetë gjithmonë e mjerë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të ndaloni së vonuari të pashmangshmes dhe t’i jepni fund marrëdhënies. Nuk ka kuptim që asnjëri prej jush të humbasë kohë nëse tashmë jeni të sigurt se vizionet tuaja të jetës nuk do të përputhen kurrë.

4. Nuk ka kompromis për familjen dhe miqtë

Kujdes nga çdo partner që do t’ju pengojë të shihni familjen dhe miqtë tuaj. Miqësitë e shëndetshme dhe, në përgjithësi, marrëdhëniet familjare na ndihmojnë të ndërtojmë marrëdhënie më të shëndetshme dhe një jetë më të lumtur. Pra, ikni nga një partner që mendon se nuk keni nevojë për askënd përveç tij në jetën tuaj.

5. Nuk ka kompromis për atë që vleni

Partnerët tanë duhet të jenë me ne pa masë. Ajo që ata nuk duhet të bëjnë është të na bëjnë të ndihemi keq me veten. Mos toleroni asnjë formë abuzimi në marrëdhënien tuaj. Komunikimi jo i shëndetshëm, në të cilin vlera juaj është zvogëluar, mund të dëmtojë seriozisht vetëvlerësimin tuaj. Prandaj, sapo të ndjeni se pala tjetër po përpiqet të zvogëlojë vlerën tuaj, përfundoni marrëdhënien.

6. Nuk ka kompromis në lidhje me jetën seksuale

Nëse ju dhe partneri juaj bini dakord për rëndësinë e intimitetit fizik dhe emocional, atëherë gjithçka është në rregull. Megjithatë, nëse nuk jeni dakord për rëndësinë e seksit dhe nevojat tuaja në dhomën e gjumit nuk plotësohen, me kalimin e kohës do të bëhet gjithnjë e më e vështirë dhe do të ketë një ndërprerje të marrëdhënieve të mira dhe hidhërim. Problemet seksuale që nuk zgjidhen në kohë mund të rrezikojnë lidhjen dhe madje të çojnë në tradhti. Kështu që bisedoni me partnerin tuaj për problemet që mund t’ju shqetësojnë.

Bëni kompromis në zgjedhjen e partnerit, do të jeni të lumtur
Lexo po ashtu Bëni kompromis në zgjedhjen e partnerit, do të jeni të lumtur

7. Nuk ka kompromis mbi parimet tuaja

Për shembull, nëse jeni një person që beson se dikush që është në një lidhje nuk duhet të flirtojë me njerëz të tjerë edhe nëse kjo vetëm ushqen egon, atëherë mos hiqni dorë nga parimi juaj. Partneri juaj ndoshta do të përpiqet t’ju bindë se të gjitha janë marrëzi të padëmshme dhe se ai do të kthehet tek ju në fund të ditës, por flirti është një shenjë se ai ka nevojë për dikë tjetër për të përmbushur nevojat e tij, edhe nëse është “thjesht” ushqim i egos. Mos e duroni, përveç nëse ju vetë mendoni se një flirt i tillë është në rregull.

8. Nuk ka kompromis për llojin e marrëdhënies që dëshironi

Nuk është në rregull që partneri juaj t’ju bëjë të bëni gjëra që nuk dëshironi t’i bëni. Mos u pajto me asgjë që të bën të mos ndihesh rehat.

9. Nuk ka kompromis për nevojën për komunikim

Nëse partneri juaj duket se ju injoron çdo herë që dëshironi të flisni, me kalimin e kohës problemi mund të bëhet një kërcënim i madh dhe serioz për marrëdhënien. Në çdo rast, një marrëdhënie pa komunikim cilësor është diçka me të cilën nuk duhet të bini kurrë dakord.

10. Nuk ka asnjë kompromis për sigurinë financiare

Nëse jeni në një lidhje me një partner që ka zakone të këqija për sa i përket financave që nuk janë aspak të përputhshme me tuajat – duhet ta zgjidhni atë problem në kohë. Në raport me një person që vetëm shpenzon dhe nuk kontribuon, problemet vetëm do të grumbullohen. Uluni dhe bisedoni për të zgjidhur problemin para se të shkatërrojë marrëdhënien tuaj. /KP


Në trend Stil

Më shumë
Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Çfarë të vizitosh
Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Stil
Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Bëje vet

"Gjendja e pritjes": Arsyeja pse ti nuk i përfundon kurrë gjërat në momentin që duhet

Lifestyle
Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Astrologji
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Kalo në kategori