LAJMI I FUNDIT:

Keshkuli tradicional turk: Një ëmbëlsirë që i ngjan në mënyrë të papërmbajtshme rafaelos

Keshkuli tradicional turk: Një ëmbëlsirë që i ngjan në mënyrë të papërmbajtshme rafaelos

Keshkul është një lloj pudingu me qumësht

Zakonisht shërbehet në tasa më të vegjël. Shpesh zbukurohet me miell kokosi ose fruta arrore dhe ka ngjyrë të bardhemët.

Përbërësit:

▪ 1 litër qumësht
▪ 1 filxhan sheqer
▪ 1 qese sheqer vanilje
▪ 40 g kokos
▪ 1 lugë gjelle gjalpë
▪ 1 lugë gjelle miell
▪ 200 gr arra, bajame ose lajthi të grira

Përgatitja:

Hidhni qumështin në një tenxhere, më pas shtoni kokosin, sheqerin e vaniljes dhe sheqerin.

Hidhni edhe miellin, përzieni gjithçka mirë që të mos ketë droçka dhe ngroheni në zjarr të ulët duke e përzier vazhdimisht.

Kujdesuni që sheqeri të tretet mirë, në mënyrë që të mos digjet në fund. Kur të vlojë, shtoni gjalpin dhe përzieni derisa të shkrihet.

Mbushjen e përftuar hidheni në enë më të vogla pudingu që i keni lagur më parë.

I lini të ftohen, më pas i dekoroni me arra, bajame ose lajthi të grira.

Nëse dëshironi, mund të shtoni edhe fruta të copëtuara sipas dëshirës tuaj.

Ju bëftë mirë! – transmeton Telegrafi.