LAJMI I FUNDIT:

Kërkuan t’i hiqen medaljet, e quajtën edhe bastard – tani Putini e emëroi atë si shef të forcave tokësore të ushtrisë së tij

Kërkuan t’i hiqen medaljet, e quajtën edhe bastard – tani Putini e emëroi atë si shef të forcave tokësore të ushtrisë së tij

Rusia ka emëruar gjeneral-kolonelin Alexander Lapin si shef të shtabit të forcave tokësore të vendit, njoftoi të martën agjencia shtetërore e lajmeve TASS, pavarësisht kritikave të ashpra për performancën e tij në Ukrainë.

Reklama

Lapin, më parë komandant i distriktit qendror ushtarak të Rusisë, u sulmua tetorin e kaluar nga aleatët e ashpër të presidentit Vladimir Putin pasi forcat ruse u dëbuan nga qyteti Lyman në Ukrainën lindore, një qendër kryesore logjistike.

Siç vënë në pah mediat e huaja, përcjell Telegrafi, promovimi i tij – i raportuar gjerësisht në mediat ruse, por as i konfirmuar e as i mohuar nga Kremlini – tërhoqi reagime të përziera nga njerëzit me ndikim të luftës ruse, të cilët japin komente shpesh kritike mbi përpjekjet me vështirësi ushtarake të Moskës në Ukrainë.

Igor Strelkov, një ish-udhëheqës i forcave pro-ruse në rajonin e Donetskut të Ukrainës, vuri në dyshim kredencialet e Lapin si komandant dhe e fajësoi atë për humbjet e rënda ruse vitin e kaluar pranë qytetit të Kharkiv.

Pasi Rusia humbi Lyman-in në tetor, në drejtim të Lapin pati kritika të ashpra publike nga udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov dhe Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit ushtarak privat Wagner, të cilët të dy kanë dërguar njësi në Ukrainë për të forcuar përpjekjet e ushtrisë së rregullt.

Kadyrov tha se Lapin duhet t’i hiqen medaljet dhe të dërgohet në front me një armë “për të larë turpin e tij me gjak”.

Ndërsa Prigozhin mbështeti komentet e Kadyrov, duke thënë: “Të gjithë këta bastardë duhet të dërgohen zbathur në front me armë automatike”.

Promovimi i Lapinit pason ndryshime të tjera gjithëpërfshirëse në udhëheqjen ushtarake të Rusisë gjatë luftës 11-mujore, në të cilën forcat e Moskës kanë marrë disa zona të Ukrainës jugore dhe lindore, por kanë pësuar një sërë disfatash dhe tërheqjesh të mëdha. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Ukraina thyen linjën e parë të mbrojtjes ruse

Inteligjenca britanike: Ukraina thyen linjën e parë të mbrojtjes ruse

Evropa
Cilat janë shtetet me 'njerëzit më të vetmuar' në Evropë?

Cilat janë shtetet me 'njerëzit më të vetmuar' në Evropë?

Evropa
Katër fëmijë gjenden të gjallë në xhungël - 40 ditë pas një aksidenti të aeroplanit në Kolumbi

Katër fëmijë gjenden të gjallë në xhungël - 40 ditë pas një aksidenti të aeroplanit në Kolumbi

Amerika Latine
Protestat në Beograd,

Protestat në Beograd, "The New York Times": Vuçiq asnjëherë nuk ka qenë kaq i humbur - është shfaqur plaga

Botë
Boris Johnson dorëzon mandatin e deputetit

Boris Johnson dorëzon mandatin e deputetit

Evropa
Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Evropa
Kalo në kategori