LAJMI I FUNDIT:

Kërkoi lehtësim të dënimit, Gjykata e Lartë lë në burg ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka

Kërkoi lehtësim të dënimit, Gjykata e Lartë lë në burg ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka

Gjykata e Lartë ka lënë në burg ish-ministrin shqiptar të Mjedisit Lefter Koka duke mos i pranuar kërkesën për ndryshim mase.

Reklama

Vendimi i Gjykatës së Lartë është marrë në të njëjtën ditë me vendimin e Gjykatës së Posaçme, e cila pranoi kërkesën e ish-deputetit Alqi Bllako për masë më të lehtë, duke e çuar atë në arrest shtëpie.

Në dhjetor të vitit të kaluar Prokuroria e Posaçme SPAK urdhëroi prangosjen ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka për dosjen e impaitit të plehrave të Elbasanit, të njohur si incenerator.

Mbi Kokën janë dy masa me ‘arrest me burg’, për inceneratorin e Elbasanit dhe atë të Fierit.

SPAK pretendon se Koka ka përfituar përmes ryshfetit 1.2 milionë euro për ndërtimin e inceneratorit të Fierit, e për këtë shkalla e parë ka caktuar masën sigurisë “arrest me burg”.

Ndërsa për inceneratorin e Elbasanit, Koka akuzohet se ka marrë ryshfet 3.7 milionë euro për ndërtimin e tij. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq në takim me Escobarin dhe Lajçakun kërkon formimin e Asociacionit

Vuçiq në takim me Escobarin dhe Lajçakun kërkon formimin e Asociacionit

Lajme
​Hovenier rithekson nevojën për depërshkallëzim në veri

​Hovenier rithekson nevojën për depërshkallëzim në veri

Politikë
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
Analistët shqiptarë e serbë: Propozimi i Perëndimit do ta nxirrte veriun nga kriza

Analistët shqiptarë e serbë: Propozimi i Perëndimit do ta nxirrte veriun nga kriza

Lajme
Dëshmitari thotë se serbi i akuzuar ishte në krye të paramilitarëve që kishin kryer krime lufte dhe se ia vrau djalin e axhës

Dëshmitari thotë se serbi i akuzuar ishte në krye të paramilitarëve që kishin kryer krime lufte dhe se ia vrau djalin e axhës

Drejtësi
Funksionalizohet E-Kiosku në Mitrovicën e Veriut

Funksionalizohet E-Kiosku në Mitrovicën e Veriut

Komunat
Kalo në kategori