Avni Klinaku, ushtrues i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në një konferencë për media tha se Serbia vazhdimisht ka bërë inskenime, duke u munduar që të bëmat e tyre t’ia lënë Kosovës.

Kjo deklaratë e Klinakut vjen pasi ditë më parë u raportuar se që nga dhjetori 2020, Dick Marty është vendosur nën mbrojtje shumë të rreptë policore pasi ishte kërcënuar me vdekje nga elementë radikalë të shërbimeve inteligjente serbe.

Ish-prokurori, deputet në Dhomën e Kantoneve nga (FDP/Ticino) dhe raportues për Këshillin e Evropës, ishte kërcënuar me vdekje nga elementë radikalë të shërbimeve inteligjente serbe, shkruajnë mediat zvicerane.

Jeton nën mbrojtje të rreptë policore, Dick Marty: “Shërbimet serbe donin të më vrisnin e t'i fajësonin shqiptarët" Jeton nën mbrojtje të rreptë policore, Dick Marty: “Shërbimet serbe donin të më vrisnin e t'i fajësonin shqiptarët"

Sipas Dick Marty-t, “kërcënimi me sa duket vjen nga qarqe të caktuara të shërbimeve të inteligjencës serbe, të cilët i kërkuan botës së krimit, vrasësve profesionistë, të më likuidojnë thjesht për t’ua vënë fajin kosovarëve”.

E kryetari i OVL-UÇK-së, Klinaku në një konferencë për media tha se tej se Kuvendi i Kosovës, Presidenca e Qeveria e Kosovës nuk duhet të heshtin por të kenë takime të vazhdueshme me mekanizmat ndërkombëtarë dhe ta ngrisin si çështje, raporton Telegrafi.

Kërcënimi me vrasje i Dick Marty, ish-inspektori i AKI-së: Shërbimi sekret serb nuk ndërmerr hapa pa dijeninë e Vuçiqit Kërcënimi me vrasje i Dick Marty, ish-inspektori i AKI-së: Shërbimi sekret serb nuk ndërmerr hapa pa dijeninë e Vuçiqit

Ai më tej tha se presin nga Shqipëria të iniciojë një rezolutë të re në Këshill të Evropës, që do ta hidhte poshtë rezolutën e kaluar ku Kosova akuzohet për trafikim me organe.

Ndryshe, më 25 janar 2011, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ka miratuar raportin e senatorit zviceran Dick Marty, në të cilin ngrihen pretendime ndaj disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për përfshirje në krimin e organizuar, përfshirë trafikimin e organeve njerëzore. /Telegrafi/