LAJMI I FUNDIT:

Katërvjeçarja zbulon gjurmë të dinozaurit në një plazh të Uellsit

Katërvjeçarja zbulon gjurmë të dinozaurit në një plazh të Uellsit

Një gjurmë dinozauri e ruajtur mirë është zbuluar nga një vajzë katër-vjeçare në një plazh të Uellsit.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Lily Wilder e zbuloi atë në Bendricks Bay, Barry në Luginën e Glamorgan – dhe shkencëtarët besojnë se kjo mund të ndihmojë në përcaktimin e mënyrës se si ecnin dinozaurët.

Gjurma, e gjetur në muajin janar, daton prej 220 milionë vitesh dhe ishte ruajtur në baltë.


Derisa është e pamundur të vërehet se nga cilit lloj të dinozaurit i përket, gjurma është e gjatë 10 centimetra dhe ka të ngjarë të jetë lënë nga një dinozaur i gjatë rreth 75 centimetra.

Kuratorja e paleontologjisë së Muzeut Kombëtar të Uellsit, Cindy Howells e përshkroi gjetjen si “ekzemplarin më të mirë të gjetur ndonjëherë në këtë plazh”.

“Ishte Lily dhe Richard (babai i saj) ata që zbuluan gjurmën”, tha mamaja Sally.

“Lily e pa atë kur ata ishin duke ecur së bashku dhe tha ‘babi shiko’”, tha ajo. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

Botë
Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Mali i Zi
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Kalo në kategori