LAJMI I FUNDIT:

Katër palestinezë u vranë gjatë bastisjes së policisë izraelite në Jenin, në Bregun Perëndimor

Katër palestinezë u vranë gjatë bastisjes së policisë izraelite në Jenin, në Bregun Perëndimor

Trupat izraelite janë përplasur me palestinezë gjatë një sulmi arrestimi natën vonë në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke vrarë katër palestinezë në një nga betejat më vdekjeprurëse në zonë në vitet e fundit, thanë zyrtarët palestinezë të shëndetësisë.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, incidenti ndodhi në Jenin, një qytet në veri të Bregut Perëndimor, ku tensionet kanë qenë të larta që kur një burrë u vra në luftimet me Izraelin në fillim të këtij muaji.

Policia paraushtarake kufitare e Izraelit tha se forcat e saj po përpiqeshin të arrestonin një të dyshuar kur ata “ranë nën zjarr të fortë nga distanca e afërt” nga një numër i armatosur.

Ajo tha se forcat izraelite u përgjigjën me zjarr dhe asnjë nga oficerët e saj nuk u plagos.

Agjencia zyrtare e lajmeve palestineze, WAFA, tha se katër burra u vranë nga zjarri izraelit dhe një i pesti u plagos rëndë.

Pamjet amatore nga vendi i ngjarjes duket se tregojnë një shkëmbim intensiv të të shtënave me armë në rrugë.

Hussein al-Sheikh, një zyrtar i lartë palestinez, akuzoi Izraelin për një “krim të urryer” dhe shkroi në Twitter: “Komuniteti ndërkombëtar duhet të ketë turp për heshtjen e tij në lidhje me këtë dhe dështimin e tij për t’i siguruar mbrojtje popullit palestinez nga ky shtypje”. /Telegrafi/