LAJMI I FUNDIT:

Kamerat në Prishtinë, Sogojeva: AIP do të jetë gardian i privatësisë së qytetarëve

Kamerat në Prishtinë, Sogojeva: AIP do të jetë gardian i privatësisë së qytetarëve

Krenare Sogojeva – Dërmaku, komisionere për Informim dhe Privatësi, për kamerat me inteligjencë artificiale që do të vendosen në Prishtinë, ka thënë se Agjencia për Informim dhe Privatësi (AIP) do të jetë gardian i privatësisë së qytetarëve.

Krenare Sogojeva – Dërmaku, komisionere për Informim dhe Privatësi,  në RTV Dukagjini ka thënë se Agjencia për Informim dhe Privatësi në projektin e kamerave në kryeqytet është kyçur të premten e kaluar.

“Ne ende nuk i kemi parë specifikat e projektit. Ende projekti nuk ka filluar. Projekti është marrë, ka përfunduar, nuk është fare përgjegjësi e agjencisë”, ka thënë Sogojeva – Dërmaku.


Ajo ka thënë se përgjegjësi e agjencisë është të jetë gardian i zbatimit të këtij projekti.

“Agjencia për Informim dhe Privatësi (AIP) do të jetë gardian i privatësisë së qytetarëve”, ka thënë ajo.

Eksperti i IT-së sqaron se kamerat inteligjente që synohet të vendosen në Prishtinë kanë dy funksione
Lexo po ashtu Eksperti i IT-së sqaron se kamerat inteligjente që synohet të vendosen në Prishtinë kanë dy funksione

Ndryshe, kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, më 3 janar ka bërë të ditur se së shpejti në kryeqytet do të vendosen kamerat me inteligjencë të lartë artificiale.

Rama ka njoftuar se këto kamera po vendosën për herë të parë në Prishtinë, dhe se ato janë prodhim amerikano – kanadez.

Ai ka bërë të ditur se, përmes këtij sistemi, do të identifikohen në kohë rekord personat e përfshirë në vjedhje, rrahje apo çfarëdo vepre të tillë.

Në trend Lajme

Më shumë
Liqeni i Ujmanit, Elshani: Zona konsiderohet të jetë e sigurt, ka patrullim të rregullt të Policisë

Liqeni i Ujmanit, Elshani: Zona konsiderohet të jetë e sigurt, ka patrullim të rregullt të Policisë

Elfije Boletini
Virusi i Nilit Perëndimor i pranishëm në rajon, IKSHPK bën thirrje për kujdes nga pickimi i mushkonjave

Virusi i Nilit Perëndimor i pranishëm në rajon, IKSHPK bën thirrje për kujdes nga pickimi i mushkonjave

Shëndetësi
Avokati Koci tregon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

Avokati Koci tregon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

Lajme
1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

Lajme
Liqeni i Ujmanit së shpejti me parking për vizitorët

Liqeni i Ujmanit së shpejti me parking për vizitorët

Elfije Boletini
SPAK kontroll në apartamentin e Beqajt në Vlorë, ja çfarë iu gjet

SPAK kontroll në apartamentin e Beqajt në Vlorë, ja çfarë iu gjet

Lajme
Kalo në kategori