LAJMI I FUNDIT:

Prishtina

Info

Klubi i futbollit Prishtina i formuar në vitin 1922, është klubi më i vjetër në historinë e futbollit kosovar dhe më i trofeshmi.

Reklama
Dalin në shitje biletat për finalen e Kupës së Kosovës mes Gjilanit dhe Prishtinës

Dalin në shitje biletat për finalen e Kupës së Kosovës mes Gjilanit dhe Prishtinës

Superliga
FFK reagon për dy ndeshjet e dyshuara për tolerime në Albi Mall Superligë

FFK reagon për dy ndeshjet e dyshuara për tolerime në Albi Mall Superligë

Superliga
Këshilli kombëtar konfirmon hetimet për dy ndeshjet e Superligës

Këshilli kombëtar konfirmon hetimet për dy ndeshjet e Superligës

Superliga
Nga Prishtina thonë se po përgatisin ankesë ndaj FFK-së në CAS

Nga Prishtina thonë se po përgatisin ankesë ndaj FFK-së në CAS

Superliga
Sokoli i bindur se dy ndeshjet e Superligës do të hetohen nga UEFA

Sokoli i bindur se dy ndeshjet e Superligës do të hetohen nga UEFA

Superliga
Trepça ’89 i reagon FFK-së për rezultatin e ndeshjes mes Ferizajt dhe Dukagjinit

Trepça ’89 i reagon FFK-së për rezultatin e ndeshjes mes Ferizajt dhe Dukagjinit

Superliga
Goli tjetër i përfolur në rrjetet sociale: Trepça ’89 po ashtu shënoi në kohën shtesë ndaj Prishtinës

Goli tjetër i përfolur në rrjetet sociale: Trepça ’89 po ashtu shënoi në kohën shtesë ndaj Prishtinës

Superliga
Trepça ’89 bie në Ligën e Parë përkundër fitores ndaj Prishtinës

Trepça ’89 bie në Ligën e Parë përkundër fitores ndaj Prishtinës

Superliga
Trepça ’89 dhe Prishtina luajnë vetëm për fitore, formacionet zyrtare

Trepça ’89 dhe Prishtina luajnë vetëm për fitore, formacionet zyrtare

Superliga
Çfarë pritet të vendos xhiro e fundit në Superligën e Kosovës?

Çfarë pritet të vendos xhiro e fundit në Superligën e Kosovës?

Superliga
Xhiro e fundit në Superligë, luhet për pozitën e barazhit dhe vendin e katërt

Xhiro e fundit në Superligë, luhet për pozitën e barazhit dhe vendin e katërt

Superliga
FFK refuzon ankesën e Prishtinës, kryeqytetasit mbesin pa gara evropiane

FFK refuzon ankesën e Prishtinës, kryeqytetasit mbesin pa gara evropiane

Superliga
Nga biletat te fanellat e ekipeve, zbulohen të gjitha detajet e finales së Kupës së Kosovës

Nga biletat te fanellat e ekipeve, zbulohen të gjitha detajet e finales së Kupës së Kosovës

Superliga
Prishtina fitore të pritur ndaj Drenicës

Prishtina fitore të pritur ndaj Drenicës

Superliga
Prishtina synon të rikthehet te fitoret ndaj Drenicës, formacionet zyrtare

Prishtina synon të rikthehet te fitoret ndaj Drenicës, formacionet zyrtare

Superliga
Xhiro vendimtare në Superligë, luhet për titullin, Evropën dhe mbijetesën 

Xhiro vendimtare në Superligë, luhet për titullin, Evropën dhe mbijetesën 

Superliga
Nëntë klube licencohen për garat evropiane, tri klube nuk e kalojnë procesin e licencimit

Nëntë klube licencohen për garat evropiane, tri klube nuk e kalojnë procesin e licencimit

Sport vendor
Datat dhe orari për dy ndeshjet e barazhit dhe finalen e Kupës së Kosovës

Datat dhe orari për dy ndeshjet e barazhit dhe finalen e Kupës së Kosovës

Sport vendor
Sokoli: Shpresojmë se pika ndaj Prishtinës ndaj ndihmon në luftën për mbijetesë

Sokoli: Shpresojmë se pika ndaj Prishtinës ndaj ndihmon në luftën për mbijetesë

Superliga
Malisheva dhe Prishtina ndajnë pikët

Malisheva dhe Prishtina ndajnë pikët

Superliga
Malisheva kërkon pikët e mbijetesës, Prishtina të Evropës – formacionet zyrtare

Malisheva kërkon pikët e mbijetesës, Prishtina të Evropës – formacionet zyrtare

Superliga
Orari për tre xhirot e fundit në Albi Mall Superligë, të gjitha ndeshjet luhen në të njëjtën kohë dhe të njëjtën ditë

Orari për tre xhirot e fundit në Albi Mall Superligë, të gjitha ndeshjet luhen në të njëjtën kohë dhe të njëjtën ditë

Superliga
Trajneri i Gjilanit i lumtur me pikën e fituar ndaj Prishtinës

Trajneri i Gjilanit i lumtur me pikën e fituar ndaj Prishtinës

Superliga
Curri ankohet në mungesa për barazimin e Prishtinës ndaj Gjilanit

Curri ankohet në mungesa për barazimin e Prishtinës ndaj Gjilanit

Superliga

Skuadra bardh e kaltër nga kryeqyteti i Kosovës, ka qenë skuadra e gjithë tifozëve kosovar kur në vitet e 80-ta bënte gara në ligën e ish-Jugosllavisë dhe kishte në radhët e veta emrat më të mëdhenj të futbollit kosovar.

Prishtina kishte arritur që për pesë vite të jetë pjesë e Ligës së Parë në ish-Jugosllavi, dhe ky sukses i tyre e bënë skuadrën më të madhe në vend.

Pasi u ‘ozurpua’ stadiumi i qytetit, Prishtina u rikthye të bënte gara në ligën e Kosovës, ku fitoi tre tituj kampioni (1991/92, 1995/96, 1996/97), dy Kupa të Republikës së Kosovës (1993/94 dhe 1994/95) dhe dy Superkupa të Kosovës (1994/95 dhe 1995/96).

Pas përfundimit të luftës, Prishtina vazhdon aktivitetin e saj normalisht dhe pas tetë viteve dëbimi kthehet në stadiumin e saj. Sukseset i vazhdon si më parë, nga sezoni 1999/00 – 2013/14.

prishtina 11

Prishtina fiton shtatë tituj kampioni (1999/00, 2000/01, 2003/04, 2007/08, 2008/09, 2011/12 dhe 2012/13).

Fiton dy Kupë të Republikës së Kosovës (2005/06 dhe 2012/13)  dhe tre herë arrinë në finale të saj dhe i rrëmben gjashtë Superkupa të Kosovës (2000/01, 2003/04, 2005/06, 2007/08 dhe 2008/2009 dhe 2012/13).

FC Prishtina që nga 20 prilli i vitit 2006, është Shoqëri aksionare me përgjegjësi të kufizuara Sh.p.k dhe është ndër skuadrat e vetme të privatizuar nga të gjitha skuadrat tjera të ish-shtetit të Jugosllavisë dhe të rajonit të Ballkanit në përgjithësi.

Stadiumi

Prishtina luan në stadiumin  qytetit në Prishtinë me një kapacitet prej 18 mije ulsesh.

Tifozët

Tifozët e zjarrtë të saj janë Plisat që nuk mungojnë në asnjë takim.

plisat 1

Trofetë

Titujt e Superligës së Kosovës 1991-2016 (10)

–      1991/92

–      1995/96

–      1996/97

–      1999/00

–      2000/01

–      2003/04

–      2007/08

–      2008/09

–      2011/12

–      2012/13

 

Kupat e Republikës së Kosovës 1991-2016 (4)

 

–      1993/94

–      1994/95

–      2005/06

–      2012/13

 

Superkupat e Republikës së Kosovës 1991-2016 (8)

–      1994/95

–      1995/96

–      2000/01

–      2003/04

–      2005/06

–      2007/08

–      2008/09

–      2012/13