LAJMI I FUNDIT:

Ju bien flokët, por si mund ta parandalojmë rënien e tyre?

Ju bien flokët, por si mund ta parandalojmë rënien e tyre?

Në periudha të caktuara ndjejmë që flokët na bien më shumë se zakonisht dhe është e natyrshme të shqetësohemi

Reklama

Çfarë po ndodh? E kemi nga stresi? Apo nga fakti se kohët e fundit kemi rënë shumë në peshë?

Para se të përhapni panik, merrni frymë dhe qetësohuni. Çfarë po ju ndodh është krejtësisht normale. Dihet shkencërisht që rënia e flokëve lidhet me rënien e shpejtë në peshë. Dihet gjithashtu se rënia e shpejtë lidhet me stresin.

Studime të tjera thonë se sa më shumë peshë të humbisni aq më shumë ka gjasa të shtohet rënia e flokëve. Por si mund ta parandalojmë këtë?

Zakonisht njerëzit nuk marrin mjaftueshëm proteina gjatë kohës që mbajnë një dietë apo reduktojnë ushqimin.

Duke mos marrë proteina, trupi vendos ta dërgojë ku të dojë ai proteinat rezervë që ka. Diçka e tillë mund t’ju çojë në rënien e flokëve.

Ok! Tani, jeni gati për lajmin e mirë? E gjithë kjo është e përkohshme. Kur njerëzit ndalojnë së rëni nga pesha, flokët do ta marrin veten sërish.

E vetmja gjë me të cilën do t’ju duhet të bëni kujdes është ushqimi.

Zinku është një nga elementët thelbësor që ndihmon në rritjen e flokëve, përmirësimin e lëkurës dhe rritjen e thonjve.

Atë mund ta merrni nga ushqime si brokoli, spinaqi apo fruta si avokado dhe fiku.

Burimi: Women’s Health, Anabel

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni?

Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni?

Shëndetësi
Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Si të…
Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Shëndetësi Lajme
E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

E konfirmuar shkencërisht: Kërpudhat magjike si ilaç për depresionin

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori