LAJMI I FUNDIT:

Joe Biden uron myslimanët në mbarë botën për Ramazanin, veçanërisht ujgurët

Joe Biden uron myslimanët në mbarë botën për Ramazanin, veçanërisht ujgurët

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka dërguar një mesazh urimi për të gjithë myslimanët anembanë vendit dhe botës, me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Reklama

“Gjatë këtij muaji të shenjtë për myslimanët, Shtetet e Bashkuara rikonfirmojnë mbështetjen e tyre për komunitetet myslimane”, tha presidenti amerikan, transmeton Telegrafi.

“Do të vazhdojmë të qëndrojmë me popullin e Turqisë dhe Sirisë, të cilët humbën shumë anëtarë të familjes dhe të dashur gjatë tërmeteve të fundit shkatërruese, dhe me popullin e Pakistanit, që po rindërton jetën e tyre pas përmbytjeve të verës së kaluar”, tha Biden në një deklaratë.

Siç theksoi ai, në këtë ditë është veçanërisht e rëndësishme të kujtojmë të drejtën e përgjithshme të njeriut për të praktikuar, lutur dhe predikuar fenë në mënyrë paqësore dhe të hapur.

“Së bashku me partnerët tanë, Shtetet e Bashkuara shprehin solidaritetin me myslimanët që vazhdojnë të përballen me shtypjen, duke përfshirë ujgurët në Republikën Popullore të Kinës, Rohingya në Birmani dhe komunitetet e tjera myslimane që përballen me persekutim në mbarë botën”, shtoi Biden.

Ai gjithashtu bëri homazhe për komunitetet myslimane në të gjithë SHBA-në që kanë qenë pjesë e historisë amerikane që nga fillimi i saj.

Nga shkenca dhe teknologjia, te arti dhe akademia, te ligji dhe mjekësia, te biznesi dhe qeveria, e më gjerë. Myslimanët amerikanë vazhdojnë të forcojnë diversitetin e kombit amerikan brez pas brezi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë veturave në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë veturave në Kiev

Evropa
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Vuçiq thotë se i druhet konfliktit në Kosovë

Serbia
Kalo në kategori