LAJMI I FUNDIT:

Java e katërt e shtatzënisë: Menstruacionet nuk vijnë dhe testi tregon një rezultat pozitiv

Java e katërt e shtatzënisë: Menstruacionet nuk vijnë dhe testi tregon një rezultat pozitiv

A e zbuluat se jeni në shtatzënë?

Shikoni se çfarë ndryshimesh po ndodhin në mitër tuaj tani.

Në javën e katërt të shtatzënisë do të vini re se menstruacionet nuk po ju vijnë dhe më pas do të bëni një test dhe rezultati do të jetë pozitiv.

Tani jeni veçanërisht e interesuar për atë që po ndodh në mitrën tuaj, e pra ja çfarë ndryshimesh ndodhin te nëna dhe çfarë te bebja, transmeton Telegrafi.

Çfarë po ndodh me beben?

Fillon zhvillimi i mrekullueshëm i bebes suaj. Që tani, dhe në 10 javët e ardhshme, të gjitha organet e saj do të zhvillohen, madje disa do të funksionojnë. Kjo është koha kur bebja është më e ndjeshme dhe çdo gjë mund të ndikojë në zhvillimin e saj.

Tani për tani, bebja juaj është një embrion me madhësinë e farës së lulekuqes (rreth një milimetër) dhe përbëhet nga dy shtresa: epiblasti dhe hipoblasti, nga të cilat do të zhvillohen të gjitha organet dhe pjesët e trupit të saj.

Placenta zhvillohet gradualisht nga qelizat blastocite (shtresa e ngjitur në murin e mitrës), e cila do të fillojë të funksionojë në fund të javës. Roli i placentës është të dërgojë lëndë ushqyese dhe oksigjen te bebja. Tani shfaqet qesja amniotike, e cila do të presë foshnjën dhe lëngun amniotik që do të jetë jastëku i tij.

Çfarë po ndodh me nënën?

Mund ta keni vënë re tashmë se po ju mungon cikli juaj menstrual. Me një test shtatzënie në shtëpi, prisni deri në fund të javës për t’u siguruar për rezultatet. Nëse testi është pozitiv, telefononi mjekun tuaj dhe caktoni ekzaminimin e parë ekografik, dhe nëse është negativ, bëjeni përsëri në javën e pestë (nëse ende mungon perioda). Shumica e testeve të urinës nuk janë mjaft të ndjeshme për të regjistruar një shtatzëni në javën e katërt.

Disa nga simptomat e mëposhtme mund të tregojnë gjithashtu faktin se jeni në një gjendje tjetër: gjoks të ndjeshëm, të përzier, rritje të pështymës, ndryshime të humorit, përgjumje, lodhje dhe urinim të shpeshtë. Në shtatzëninë e hershme, peshorja matëse nuk do të tregojë ndryshime, por peshoni veten për të ditur se me çfarë peshe keni hyrë në shtatzëni. Mund të ndjeni ngërçe të lehta në stomak, të ngjashme me dhimbjet menstruale, të cilat ndodhin si pasojë e zmadhimit të mitrës. Ndjeshmëria e shqisave të nuhatjes do të jetë mjaft e rritur, kështu që do të jeni të parehatshëm në situata të caktuara.

Nëse keni planifikuar shtatzëninë, me siguri tashmë po merrni multivitamina që përmbajnë të paktën 400 mikrogramë acid folik. Dhe tani, kur jeni shtatzënë, do t’ju duhet edhe më shumë – rreth 600 mikrogramë në ditë. Acidi folik mbron fetusin nga defektet e mundshme të lindjes të sistemit nervor qendror, veçanërisht të palcës kurrizore.

Gjashtë javët e ardhshme janë më të rëndësishmet për zhvillimin e foshnjës. Nëpërmjet placentës, foshnja është e ekspozuar ndaj gjithçkaje që ju futni në trup, ndaj jepini vetes dhe foshnjës vetëm atë që është e mirë për të dy.

Çfarë duhet të bëni?

Duke shkuar te mjeku. Zgjidhni një gjinekolog që do të menaxhojë shtatzëninë tuaj. Nëse jeni duke marrë ndonjë medikament, pyesni nëse është e sigurt të vazhdoni t’i përdorni ato.

Kontrolloni vlerat e gjakut. Në marrëveshje me mjekun, filloni të merrni suplemente për gratë shtatzëna. Mos harroni se acidi folik (vitamina B) dhe hekuri janë dy substancat më të rëndësishme për zhvillimin e duhur të fëmijës tuaj.

Kujdesuni për dietën tuaj. Tremujori i parë është më i rëndësishmi për zhvillimin e foshnjës. Shumica e anomalive dhe parregullsive në zhvillim ndodhin në këtë periudhë. Kështu që tani, më shumë se kurrë, kujdesuni për veten. Hani vetëm ushqimin më cilësor, ndaloni pirjen dhe pirjen e duhanit!

Literatura. Zbuloni se çfarë dhe pse do të ndodhë në trupin tuaj në muajt e ardhshëm. Sigurohuni që të merrni të gjithë informacionin që ju nevojitet për shtatzëninë dhe lindjen tuaj të ardhshme. /Telegrafi/