LAJMI I FUNDIT:

Japonia detyrohet të aktivizojë sistemin e vetëshkatërrimit të raketës H3, që dështoi të lansohet siç ishte paraparë

Japonia detyrohet të aktivizojë sistemin e vetëshkatërrimit të raketës H3, që dështoi të lansohet siç ishte paraparë

Japonia u detyrua ta hidhte në erë raketën e saj të re gjatë një dështimi për ta lansuar sot.

Reklama

Agjencia hapësinore e Japonisë u detyrua të dërgonte një komandë vetëshkatërruese në raketën H3, kur motori i saj i dytë më i madh dështoi disa minuta pasi u ngrit në ajër, transmeton Telegrafi.

Vëzhguesit thanë se kjo është një pengesë e madhe për agjencinë hapësinore japoneze e njohur ndryshe si Jaxa.

Qeveria e quajti dështimin e testit “jashtëzakonisht për të ardhur keq”. Raketa H3 është raketa e parë me ngritje mesatare e projektuar nga Japonia në tre dekada.

Ishte paraqitur si një alternativë më e lirë ndaj Falcon 9 të SpaceX, për lëshimin e satelitëve komercialë dhe qeveritarë në orbitën e Tokës.

Të martën, inxhinierët synuan të dërgonin raketën në hapësirë ​​me një satelit monitorues në bord. Sistemi ALOS-3 është i aftë të zbulojë lëshimet e raketave të Koresë së Veriut.

Por Jaxa tha se menjëherë pas nisjes, inxhinierët u detyruan të dërgonin një kërkesë vetëshkatërruese në H3, pasi pësoi “shpejtësi të reduktuar” në fazën e dytë të lëshimit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori