LAJMI I FUNDIT:

Janë intervistuar 800.000 njerëz: Çfarë do të ndodhë nëse filloni të zgjoheni një orë më herët?

Janë intervistuar 800.000 njerëz: Çfarë do të ndodhë nëse filloni të zgjoheni një orë më herët?

Një ndryshim i vogël i shprehive mund të jetë shumë i dobishëm

Reklama

A keni dëshiruar ndonjëherë të ndryshoni bioritmin tuaj dhe të zgjoheni më herët?

Ekziston edhe një arsye tjetër jo e dukshme, por e rëndësishme për ta bërë atë qysh tani.

Një hulumtimi i ri i shkencëtarëve të Harvardit tregon që zgjimi nga gjumi një orë më herët do të ndikojë pozitivisht në shëndetin mendor, dhe, përveç kësaj, do të ulë dukshëm rrezikun nga depresioni dhe ankthi, transmeton Telegrafi.

Prej kohësh dihet se ekziston një lidhje mes kohës së gjumit dhe humorit. Megjithatë, sa herët duhet të flini dhe zgjoheni është një pyetje që shqetëson shumë njerëz dhe ende nuk ka një përgjigje përfundimtare.

Tani shkencëtarët kanë arritur të vërtetojnë se zgjimi, madje 60 minuta më herët, do të luajë tashmë një rol të rëndësishëm, veçanërisht për kushtet që lidhen me stresin dhe ankthin.

Studimi mori parasysh zakonet e gjumit të më shumë se 800,000 njerëzve dhe përdori metodën e randomizimit të Mendelit, e cila përdoret për të analizuar marrëdhëniet shkak-pasojë në gjenetikë. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend se vetë gjenetika vendoset në lindje dhe disa nga paragjykimet që ndikojnë në kërkimin epidemiologjik nuk ndikojnë në kërkimin gjenetik.

Statistikat u mblodhën duke marrë parasysh të dhënat e personave që mbanin një pajisje për monitorimin e gjumit për një javë, si dhe ata që plotësuan pyetësorët e gjumit. Ata zbuluan se pjesëmarrësit e studimit që shkuan në shtrat një orë më herët dhe u ngritën më herët se zakonisht kishin një rrezik 23 për qind më të ulët të depresionit. Dhe në rast se koha e gjumit zhvendosej me dy orë, atëherë kjo shifër arrinte në 40 për qind.

Me ritmin modern aktiv të jetës, neve shpesh nuk na mjaftojnë orët e ditës dhe shumica sakrifikojnë gjumin e tyre në mënyrë që të kenë ende kohë për të bërë gjithçka që është planifikuar. Në të njëjtën kohë, ne shpesh bëjmë atë që nuk mund ta bënim gjatë ditës në mbrëmje, duke hyrë pa probleme në orët e vona të natës.

Mundohuni të dilni nga ky rreth vicioz – filloni të zgjoheni vetëm një orë më herët dhe në këtë kohë të kursyer, shijoni plotësisht fillimin e ditës së re. Shkencëtarët dhe psikologët premtojnë se do të ndjeni një rritje të forcës dhe energjisë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Hapi i parë që duhet ta bëni për t’i mposhtur mendimet negative

Hapi i parë që duhet ta bëni për t’i mposhtur mendimet negative

Psikologji
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori