LAJMI I FUNDIT:

BE-ja jep 500 mijë euro për restaurimin e Muzeut Etnografik në Krujë

BE-ja jep 500 mijë euro për restaurimin e Muzeut Etnografik në Krujë

Kanë nisur punimet për restaurimin e Muzeut Etnografik të Krujës nëpërmjet një fondi prej 500 mijë euro të mundësuar nga Bashkimi Evropian.

Nën moton “Restauro të Shkuarën, Ndërto të Ardhmen”, u publikua edhe thirrja e parë për grant propozime për zhvillimin ekonomik lokal.

Po ashtu, BE-ja do të jep 350 mijë euro për projekte të tilla.


Kryeministrit Edi Rama, në nisjen e punimeve, tha se janë duke punuar për të transformuar krizën e rëndë që u shkaktua nga tërmeti.

Rama ka ftuar të gjithë banorët në zona historike kudo në Shqipëri që të përfshihen në projektin për zhvillimin ekonomik lokal.

Fondi për 350 mijë euro është pjesë e një skeme grantesh prej 1.3 milionë euro që do t’u jepet subjekteve që operojnë në sektorin e kulturës dhe krijimit, gjatë viteve 2022-2024.

Muzeu Etnografik i Krujës pësoj dëmtime në tërmetin e 26 nëntorit te vitit 2019.

Dëmtime pati edhe në kullën kryesore të Kalasë së Krujës, e cila është po ashtu duke u restauruar. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Siguri
“Protesta e paralajmëruar e ambientalistëve serbë kundër Scholz dhe Faton Hajrizi”, Agim Musliu ngre pikëpyetje mbi ngjarjet në Lloznica të Serbisë

“Protesta e paralajmëruar e ambientalistëve serbë kundër Scholz dhe Faton Hajrizi”, Agim Musliu ngre pikëpyetje mbi ngjarjet në Lloznica të Serbisë

Lajme
Policia e Kosovës ndalon një person, dyshohet se ka ndihmuar Faton Hajrizin pas arratisjes

Policia e Kosovës ndalon një person, dyshohet se ka ndihmuar Faton Hajrizin pas arratisjes

Drejtësi
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Zafir Berisha ngre dyshime lidhur me vrasjen e Faton Hajrizit - publikon foto

Zafir Berisha ngre dyshime lidhur me vrasjen e Faton Hajrizit - publikon foto

Lajme
Analisti Islami: A e shfrytëzoi Serbia rastin e Faton Hajrizit që ta heshtë kancelarin gjerman për Radoçiqin?

Analisti Islami: A e shfrytëzoi Serbia rastin e Faton Hajrizit që ta heshtë kancelarin gjerman për Radoçiqin?

Lajme
Kalo në kategori