Izraeli thotë se ka arrestuar 19 anëtarë të grupit palestinez “Xhihadi Islamik” (XHI) në bastisjet në Bregun e okupuar Perëndimor, pas kryerjes së sulmeve ajrore kundër objektivave në Rripin e Gazës.

Reklama

Njëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në sulmet ajrore, duke përfshirë një fëmijë dhe udhëheqësin e XHI-së, Tayseer Jabari.

Të paktën 15 të vdekur në sulmin e izraelitëve në Rripin e Gazës - publikohen në rrjetet sociale skenat e tmerrshme Të paktën 15 të vdekur në sulmin e izraelitëve në Rripin e Gazës - publikohen në rrjetet sociale skenat e tmerrshme

Izraeli tha se sulmet pasuan një “kërcënim të menjëhershëm” nga grupi, raporton bbc.

Dhjetëra raketa u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit gjatë natës, shumica e tyre u shkatërruan, njoftoi ushtria izraelite.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës në pak më shumë se një vit.

Organizata palestineze "Xhihadi Islamik" lanson raketa drejt Izraelit Organizata palestineze "Xhihadi Islamik" lanson raketa drejt Izraelit

Lufta 11-ditore në maj 2021 la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vrarë përpara se të binte dakord për një armëpushim.

Reklama
Reklama

Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit – i koduar “Breaking Dawn” – mund të zgjasë për një javë. /Telegrafi/