Një penallti e diskutueshme dhënë Anglisë në kohën shtesë kundër Danimarkës ka bërë që shtypi italian të pohojë se vendimi është dorëzuar për ta si një favor për ndërhyrjen e kryeministrit Boris Johnson në përmbysje e projektit të Superligës Evropiane.

Raheem Sterling fitoi një penallti të lehtë të mërkurën në mbrëmje ndërsa ai u hodh në tokë nën presionin e mbrojtjes së Danimarkës. Gjyqtari Danny Makkelie tregoi menjëherë dorën tek pika e bardhë.

La Gazzetta dello Sport dhe gazetat e tjera italiane, e kanë përshkruar kontaktin me Sterling si plotësisht inekzistent dhe denoncuan vendimin edhe më shumë duke pasur parasysh mungesën e ndërhyrjes nga VAR-i.

Rruga e Anglisë për në finale ka qenë gjithashtu nën vëzhgim pasi pesë nga gjashtë ndeshjet e luajtura ishin në Wembley – njëra në Romë – dhe finalja është gjithashtu në Ëembley, duke e bërë Euro 2020 një turne në shtëpi për anglezët.

Në fillim të vitit 2021, futbolli evropian u trondit deri në thelb me shpalljen e projektit të Superligës Evropiane, e cila përfshinte gjashtë skuadrat e mëdha të Anglisë – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United dhe Tottenham. Sidoqoftë, një reagim masiv i tifozëve në Angli pa projektin të shpërbëhet brenda tre ditësh.

Kryeministri britanik gjithashtu u përfshi dhe kundërshtoi formimin e Superligës, duke e quajtur atë një ‘kartel’ dhe duke njoftuar se do të bënte gjithçka që ishte në mundësinë e tij për të siguruar që ajo të mos mund të ecte përpara, për të kënaqur UEFA-n.

“Unë mendoj se nuk është në interes të tifozëve, nuk është në interes të futbollit”.

“Si mund të jetë e drejtë të kesh një situatë në të cilën krijon një lloj karteli që ndalon klubet të garojnë kundër njëri-tjetrit, duke luajtur kundër njëri-tjetrit si duhet, me të gjitha shpresat dhe eksitimet që u japin tifozëve lart e poshtë vendit?”.

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson mirëpret vendimin e klubeve të Ligës Premier për largimin nga Superliga Evropiane Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson mirëpret vendimin e klubeve të Ligës Premier për largimin nga Superliga Evropiane

“Këto klube, këta emra, e kanë origjinën nga qytete dhe qytete të famshme në vendin tonë. Unë nuk mendoj se është e drejtë që ata duhet të dislokohen disi nga qytetet e tyre të lindjes, nga qytetet e tyre, të merren dhe të shndërrohen në marka ndërkombëtare dhe mallra që thjesht qarkullojnë planetin, të nxitur nga miliarda banka, pa ndonjë referencë ndaj tifozëve dhe atyre që i kanë dashur gjatë gjithë jetës së tyre”, kishte deklaruar kryeministri Johnson.

Dhe kur u pyet se çfarë do të bënte, Johnson shtoi: “Ajo që ne duam të bëjmë para së gjithash është rikthimi i FA, kthimi i Ligës Premier dhe shpresojmë se mund ta prishim këtë propozim para se të shkojë shumë më tej”. /Telegrafi/