LAJMI I FUNDIT:

Ishulli i fantazmave, një vend ku pasqyrat ishin të ndaluara

Ishulli i fantazmave, një vend ku pasqyrat ishin të ndaluara

Njihet si “qytet i fantazmave” dhe sot është i pabanuar

Ishulli grek Spinalonga, pranë Kretës shumë më të famshme, nuk ka një histori shumë tërheqëse, por pavarësisht kësaj është tërheqës për turistët.

Njihet si “qyteti i fantazmave” dhe sot është i pabanuar, ndërsa dikur ka qenë vend ku strehoheshin të sëmurët nga zgjeba dhe të sëmurët nga lebra. Hyrja e kalasë quhej Porta e Dantes.

Vendasit e quajtën vendin “Ishulli i të mallkuarve” dhe “Ishulli i të vdekurve të gjallë”, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, gjithçka ndryshoi në vitin 1936 kur Epaminondas Remountakis, student i vitit të tretë të drejtësisë, mbërriti në ishull dhe themeloi “Vëllazërinë e të sëmurëve Spinalonga”, me dëshirën për të përmirësuar kushtet e jetesës së pacientëve.

Dhe kështu ishte. Megjithatë, legjenda thotë se pasqyra ishte e ndaluar në këtë vend. Banorët e saj nuk donin të shihnin se si dukeshin.

Banori i fundit u largua nga ishulli në vitin 1962.

Qytet i gjelbër në gjethe zambaku uji
Lexo po ashtu Qytet i gjelbër në gjethe zambaku uji

Sot turistët e vizitojnë shpesh, por në disa dhoma ende është e ndaluar hyrja. Ekziston një muze i vogël ku mund të shihni se çfarë përdorej për trajtim dhe jetë në ato kohë të vështira.

/Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Çfarë të vizitosh
Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Stil

"Gjendja e pritjes": Arsyeja pse ti nuk i përfundon kurrë gjërat në momentin që duhet

Lifestyle
Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Bëje vet
Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

Meditim
Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Astrologji
Kalo në kategori