Ndërsa bota po përpiqej të rimarrë veten nga kriza e parë e naftës, Mercedesi befasoi me një makinë superiore që nuk u kujdes për të kursyer duke ofruar një performancë dhe luks.

Ishte viti 1975, dhe 450 SEL 6.9 vinte nga fabrika e Mercedesit, deri atëherë makina më e mirë në W116, por edhe në historinë e Mercedesit, transmeton Telegrafi.

Dhe jo vetëm kaq, me një shpejtësi të lartë prej 225 km / orë ishte sedani më i shpejtë në botë.

Ikona gjermane u mundësua nga një motor M100 V8 i zhvilluar nga Mercedes.

Ky ishte një motor i aftë të zhvillojë një maksimum prej 286 kuaj fuqi dhe 550 Nm. Makina e përparuar teknologjikisht ishte në përputhje me marshin me tre shpejtësi, i cili ishte i mjaftueshëm për të kapur 100 km / orë në 7.4 sekonda dhe të arrinte shpejtësinë maksimale 225 km / orë.

Kujtojmë, kjo është një makinë që peshonte gati dy tonë (1935 kg). Dhe nëse jeni të interesuar për konsum, dijeni që në 110 km, konsumoi rreth 16 l.

Le të themi një veçori tjetër speciale. Për dallim nga ekzagjerimet e sotme, ky Mercedes kishte rrota 14 inç me goma mishi që matnin 215/70.

Në pesë vjet të prodhimit, u prodhuan gjithsej 7380 njësi, dhe u shit me një çmim 69,930 marka, që është dy herë më shumë sesa disa përfaqësues Mercedes të asaj kohe. Për shembull, 280 S atëherë kushtoi 28.849 marka.

Edhe sot, është një nga Mercedesët më të kërkuar në segmentin e klasikëve të limuzinës. /Telegrafi/