LAJMI I FUNDIT:

Ish-zyrtari i kryeministrit malazez: Nuk ka dallim mes regjimit të Millosheviqit dhe Vuçiqit, është e njëjta ideologji dhe janë të njëjtit njerëz

Ish-zyrtari i kryeministrit malazez: Nuk ka dallim mes regjimit të Millosheviqit dhe Vuçiqit, është e njëjta ideologji dhe janë të njëjtit njerëz

Zyrtari i kabinetit të ish-kryeministrit malazez Zdravko Krivokapiq, Predrag Leçiq thotë se nuk ka dallim ndërmjet regjimit të Sllobodan Millosheviqit dhe atij të presidentit aktual serb Aleksandar Vuçiq.

Leçiq për mediet serbe shpjegon se, e përbashkëta e këtyre regjimeve është se e kanë të njëjtën ideologji dhe se janë të njëjtit njerëz.

“Në thelb është e njëjta gjë. Është e njëjta matricë, janë të njëjtit njerëz dhe e njëjta ideologji. E njëjta gjë është sjellja arrogante dhe vështrimi i shtetit si kompani private. Matrica është e njëjtë, kush nuk është me ne është tradhtar ose ustash, pra e njëjta retorikë”, thotë Leçiq.

Sipas tij, Vuçiqi po mundohet me çdo mënyrë të arsyetojë mosveprimin e saj.

“Qeveria, pra Vuçiq, po mundohet me çdo mënyrë të arsyetojë mosveprimin e saj. Për të nuk ka rëndësi e vërteta, për të ka rëndësi vlerësimi dhe asgjë më shumë”, shton ai.

Në fund, ai pohon se propaganda e medieve të afërta pushtetin vazhdojnë të sulmojnë sa herë që regjimit kapet duke vjedhur.

“Kur i kapim duke vjedhur, makineria propaganduese mediatike fillon menjëherë të sulmoj, për një lloj lobisti nga jashtë. Meqenëse mendoj që gjithçka është njësoj, besoj se në fund do të ndodh e njëjta gjë, që populli do ta zëvendësojë autokratin Vuçiq”, përfundon ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Forcat ukrainase sulmojnë aeroportin ushtarak në Rusi

Forcat ukrainase sulmojnë aeroportin ushtarak në Rusi

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Konfirmohet numri i mercenarëve të vrarë të Wagnerit në Ukrainë

Konfirmohet numri i mercenarëve të vrarë të Wagnerit në Ukrainë

Evropa
Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Evropa
Zbulim rekord nga policia gjermane - kapen 35 tonë kokainë, arrestohen shtatë persona

Zbulim rekord nga policia gjermane - kapen 35 tonë kokainë, arrestohen shtatë persona

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori