LAJMI I FUNDIT:

Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq
Reklama

Ish-ushtaraku i FSK-së, Afrim Veseli ka analizuar nga aspekti ushtarak lëvizjet dhe përgatitjet e grupit terrorist që veproi të dielën në veri të Kosovës.

Ai thotë se kjo ishte një njësi e organizuar ushtarake e përbërë nga serb lokal dhe serbët e tjera të ardhur nga Serbia.


“Planin strategjik e kishin përgatitur në Serbi. Detyrat kanë qenë të ndara mes Vulinit dhe Vuçiqit.

Vulini ishte komandant i operacionit derisa Vuçiqi do të duhej të bënte vajtimin nga Beogradi si zakonisht”, ka deklaruar Veseli, për RTV Dukagjini.

Ai thotë se njësiti terrorist ishte përgatitur në garnizonin e Rashkës.

“Vuçiqi për t’u fshehur operacionin e kishte organizuar përmes serbëve të Kosovës që në rast të dështimit të operacionit dhe të zënies së pjesëtarëve të grupit, ashtu siç ndodhi, Serbia zyrtare të shpëtoj”.

Sulmi terrorist në veri, KFOR: Gjatë gjithë kohës kemi verpruar në koordinim të ngushtë me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in
Lexo po ashtu Sulmi terrorist në veri, KFOR: Gjatë gjithë kohës kemi verpruar në koordinim të ngushtë me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in

Ish-ushtaraku megjithatë thotë se është e qartë se njësia nuk mund të konsiderohej e serbëve lokal për disa arsye.

“Njesia ishte mjaft mirë e përgatitur ushtarakisht, ishte mjaft mirë e pajisur në aspektin logjistik,. U vërejtën armët që i përdorë ushtria serbe, armë të prodhuara në Serbi”.

“Pra plani strategjik ishte bërë në Beograd, derisa plani taktik shihet se ishte drejtuar nga kryekrimineli Radoiçiq. Por unë dyshoj se është edhe ndonjë oficer i rregullt i ushtrisë serbe. Radoiçiq është një kriminel, derisa përvoja ushtarake dhe mënyra se si ishin mbledhur pajisjet kishte të bënte me oficerë profesional”, ka deklaruar tutje ish-ushtaraku Afrim Veseli./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Visar Ymeri i kërkon falje publike policit Amir Gërguri: Këtë duhet ta bëjë edhe ministrja Haxhiu

Visar Ymeri i kërkon falje publike policit Amir Gërguri: Këtë duhet ta bëjë edhe ministrja Haxhiu

Lajme
Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Lajme
Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Lajme
​Vrapoi 260 kilometra nga Prishtina në Tiranë, Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

​Vrapoi 260 kilometra nga Prishtina në Tiranë, Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Lajme
Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Lajme
Analistët thonë se Kurti u largua nga ideja e bashkimit kombëtar pasi erdhi në pushtet

Analistët thonë se Kurti u largua nga ideja e bashkimit kombëtar pasi erdhi në pushtet

Lajme
Kalo në kategori