LAJMI I FUNDIT:

Ish-kryeministri i Izraelit tregon se “pse nuk është e nevojshme të ndërmerren veprime ushtarake kundër Iranit”

Ish-kryeministri i Izraelit tregon se “pse nuk është e nevojshme të ndërmerren veprime ushtarake kundër Iranit”

Ish-kryeministri izraelit Ehud Olmert i ka kërkuar qeverisë së tij të mos përgjigjet ushtarakisht ndaj sulmeve të fundjavës së Iranit, duke thënë se shteti hebre tashmë e kishte ndëshkuar Republikën Islamike “në një mënyrë poshtëruese dhe të fuqishme”.

“Ne kemi një nxitje për të kufizuar ose parandaluar mundësinë e zgjerimit të kësaj lufte, dhe pikërisht tani të fokusohemi kryesisht në kthimin e pengjeve në shtëpi – që është qëllimi përfundimtar”, citohet të ketë thënë Olmert, përcjell Telegrafi.

Ndërsa sulmi i Iranit ishte “i neveritshëm”, tha Olmert, “shteti i Izraelit dëshmoi fuqinë, forcën dhe aftësinë e tij kur ishte i përgatitur, dhe jo indiferent apo arrogant”.

Ushtria izraelite publikon pamjet nga dhoma e kontrollit të Forcave Ajrore izraelite - teksa po sulmoheshin nga Irani
Lexo po ashtu Ushtria izraelite publikon pamjet nga dhoma e kontrollit të Forcave Ajrore izraelite - teksa po sulmoheshin nga Irani

“Ne kemi goditur Iranin të shtunën, me ndihmën – e cila është shumë domethënëse për t’u mbajtur mend – nga vende si SHBA, Britania e Madhe, Franca dhe disa vende arabe në një mënyrë të jashtëzakonshme. Mendoj se kjo ishte një nga arritjet ushtarake më befasuese të Izraelit deri më tani”.

“Prandaj, unë mendoj se kemi arritur atë që duhej të arrinim – jo përmes masave fyese apo ndëshkuese… Ne i kemi ndëshkuar shumë në një mënyrë poshtëruese dhe të fuqishme, e cila do të ketë jehonë në të gjithë botën”, ka shtuar Olmert.

Ai tha se nisja e një përgjigjeje “të dhimbshme” kundër Iranit do të rezultonte në “një raund tjetër të sulmeve të tyre dhe kundërsulmeve tona – që është pikërisht ajo që ne duam të parandalojmë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një

Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një "lufte totale"

Botë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Kalo në kategori