LAJMI I FUNDIT:

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Shtetet e Bashkuara vëzhguan Iranin duke lëvizur asetet ushtarake brenda vendit, duke përfshirë dronët dhe raketat e lundrimit, duke sinjalizuar se ai ndoshta po përgatitet të sulmojë objektivat izraelitë nga brenda territorit të tij, sipas dy burimeve të inteligjencës amerikane.

Nuk është e qartë nëse Irani po përgatitet të godasë nga toka e tij si pjesë e një sulmi fillestar, apo nëse po përpiqet të pengojë Izraelin ose SHBA-në nga kryerja e një kundërsulmi të mundshëm në territorin e tij.


Njëri prej njerëzve tha se SHBA-ja kishte vëzhguar Iranin duke përgatitur deri në 100 raketa lundrimi, transmeton Telegrafi.

SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani
Lexo po ashtu SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Iranianët duan që sulmi i tyre hakmarrës ndaj Izraelit – një përgjigje ndaj sulmit izraelit ndaj një konsullate iraniane javën e kaluar në Damask – të jetë “i fuqishëm”, tha një nga njerëzit e njohur me inteligjencën.

Por, ata gjithashtu duan të shmangin përfshirjen në një luftë të drejtpërdrejtë me Izraelin dhe SHBA-në, ka raportuar CNN.

Kjo është arsyeja pse inteligjenca amerikane ka vlerësuar se Irani mund të përdorë pak forca për të nisur sulmin e parë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori