LAJMI I FUNDIT:

Irani blen mallra për herë të parë duke shfrytëzuar kriptomonedhat

Irani blen mallra për herë të parë duke shfrytëzuar kriptomonedhat

Irani bëri porosinë e parë zyrtare të importit duke përdorur kriptomonedhë këtë javë, raportoi të martën agjencia gjysmë zyrtare Tasnim, një veprim që mund t’i mundësojë Republikës Islamike të anashkalojë sanksionet e SHBA-së që kanë dëmtuar ekonominë.

Reklama

Urdhri, me vlerë 10 milionë dollarë, ishte një hap i parë drejt lejimit të vendit për të tregtuar përmes aseteve dixhitale që anashkalojnë sistemin financiar global të dominuar nga dollari dhe për të tregtuar me vende të tjera të kufizuara në mënyrë të ngjashme nga sanksionet e SHBA-së, si Rusia. Agjencia nuk specifikoi se cila kriptomonedhë është përdorur në transaksion.

“Deri në fund të shtatorit, përdorimi i kriptomonedhave dhe kontratave inteligjente do të përdoret gjerësisht në tregtinë e jashtme me vendet e synuara”, tha një zyrtar nga Ministria e Industrisë, Minierave dhe Tregtisë.

Shtetet e Bashkuara vendosin një embargo pothuajse totale ekonomike ndaj Iranit, duke përfshirë një ndalim të të gjitha importeve, përfshirë ato nga sektorët e naftës, bankave dhe transportit të vendit, raporton reuters.

Teherani është një nga ekonomitë më të mëdha që ende nuk ka përqafuar teknologjinë e kriptomonedhës, i lindur në vitin 2008 si një mjet pagesash që synon gërryerjen e kontrollit qeveritar mbi financat dhe ekonomitë.

Vitin e kaluar, një studim zbuloi se 4.5 për qind e të gjitha minimeve të bitcoin po ndodhte në Iran, pjesërisht si rezultat i energjisë elektrike të lirë të vendit. Miniera e kriptomonedhës mund të ndihmojë Iranin të fitojë qindra miliona dollarë që mund të përdoren për të blerë importe dhe për të zvogëluar ndikimin e sanksioneve. Lexo më shumë

Kriptovalutat si bitcoin janë shumë të paqëndrueshme, duke i bërë ato jopraktike për pagesa në shkallë të gjerë.

Bashkimi Evropian tha të hënën se paraqiti një tekst “përfundimtar” për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të Iranit të vitit 2015, pasi katër ditë bisedime indirekte midis zyrtarëve amerikanë dhe iranianë përfunduan në Vjenë.

El Salvador blenë edhe 500 kriptovaluta Bitcoin
Lexo po ashtu El Salvador blenë edhe 500 kriptovaluta Bitcoin

Sipas marrëveshjes së vitit 2015, Irani frenoi programin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit nga sanksionet e SHBA-së, BE-së dhe OKB-së. Por ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, hodhi poshtë marrëveshjen bërthamore në vitin 2018 dhe rivendosi sanksionet e ashpra të SHBA-së, duke bërë që Teherani të fillojë të shkelë kufijtë bërthamorë të marrëveshjes rreth një vit më vonë.

Republika e Afrikës Qendrore (CAR), një nga vendet më të varfra në botë, ka përqafuar gjithashtu kriptomat. Ai u bë shteti i parë afrikan që bëri kurs ligjor për bitcoin në prill dhe muajin e kaluar nxori monedhën dixhitale.

El Salvadori vitin e kaluar gjithashtu miratoi bitcoin si mjet ligjor, megjithëse projekti është rrethuar nga skepticizmi publik mes çmimeve në rënie të kriptovalutave. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
S’ka askund si zbritjet e maraklive n’BAU Market

S’ka askund si zbritjet e maraklive n’BAU Market

Bau Market
Çmime EXTRA të volitshme në InterEX përgjatë 16 ditëve speciale të EXTRA Days

Çmime EXTRA të volitshme në InterEX përgjatë 16 ditëve speciale të EXTRA Days

InterEX
CINESTAR MEGAPLEX nga 2 deri me 4 qershor ka mega ofertë 1+1 GRATIS!

CINESTAR MEGAPLEX nga 2 deri me 4 qershor ka mega ofertë 1+1 GRATIS!

Cinestar
Brez pas brezi me BPB-në, partnerët e Bankës së Vendit rrëfejnë historitë e tyre të suksesit

Brez pas brezi me BPB-në, partnerët e Bankës së Vendit rrëfejnë historitë e tyre të suksesit

Ekonomi
Buton Electronics falë eksperiencë unike me produktet dhe aksesorët për “online gaming”

Buton Electronics falë eksperiencë unike me produktet dhe aksesorët për “online gaming”

Buton Electronics
Yjet në përkrahje të Euroair Direct – motivimi, dedikimi dhe suksesi i përbashkët

Yjet në përkrahje të Euroair Direct – motivimi, dedikimi dhe suksesi i përbashkët

Euroair Direct
Kalo në kategori