LAJMI I FUNDIT:

Inteligjenca britanike: Kremlini po përgatitet të lehtësojë rekrutimin ushtarak

Inteligjenca britanike: Kremlini po përgatitet të lehtësojë rekrutimin ushtarak

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) ka publikuar këtë mëngjes raportin e fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Reklama

Ai thekson se autoritetet ruse “ka gjasa të lehtësojnë rekrutimin më të gjerë ushtarak për të plotësuar nevojat e saja ushtarake”.

Përditësimi vë në dukje se deputetët e Dumës ruse prezantuan një projekt-ligj për ndryshimin e grupmoshës të rekrutimit për burrat e moshës 21-30 vjeç, nga data 18-27 aktuale e këtij muaji dhe thotë se “ligji ka të ngjarë të miratohet dhe do të hyjë në fuqi në janar të vitit 2024”.

Ai më tutje shkruan se Rusia ka “vazhduar të zhvillojë cikle të thirrjeve të rekrutimit dy herë në vit që nga koha sovjetike”.

Këto janë të dallueshme nga “mobilizimi i pjesshëm” i jashtëzakonshëm i veteranëve i kryer që nga shtatori i vitit të kaluar.

Përditësimi vazhdon duke deklaruar se Rusia vazhdon t’i ndalojë zyrtarisht rekrutët nga operacionet në Ukrainë, por shton se “të paktën qindra kanë shërbyer ndoshta përmes përzierjeve administrative ose pasi janë detyruar të nënshkruajnë kontrata”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Amerika
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

Serbia
Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Evropa
Kalo në kategori