LAJMI I FUNDIT:

Inspektorati i AUV-it brenda një muaji shqiptoi 739 gjoba dhe mbylli përkohësisht 118 biznese për shkelje të masave antiCOVID-19

Inspektorati i AUV-it brenda një muaji shqiptoi 739 gjoba dhe mbylli përkohësisht 118 biznese për shkelje të masave antiCOVID-19

Pas lehtësimit të masave antiCOVID-19 nga Qeveria e Kosovës gjatë muajve të verës, pati “shpërthim” të rasteve të reja me coronavirus si dhe rritje të numrit të vdekjeve të qytetarëve nga ky virus.

Reklama

Si rezultat i kësaj, Qeveria vendosi që në fund të muajit të gusht të marrë sërish masa kufizuese për të parandaluar përhapjen edhe më të madhe të virusit COVID-19, e sidomos variantit Delta.

Në kuadër të kësaj, Qeveria rriti edhe numrin e inspektorëve të AUV-it të cilët së bashku me Policinë e Kosovës filluan inspektimet në teren lidhur me respektimin e këtyre masave.

Nga 27 gushti e deri më 23 shtator, nga inspektorati sanitar i AUV-it janë shqiptuar 739 gjoba. Kështu ka bërë të ditur në një prononcim për Telegrafin, zëdhënësi i AUV-it, Lamir Thaçi.

“Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë në kuadër të përgjegjësive ligjore institucionale përmes inspektoratit Sanitar të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme me qëllim të zbatimit të masave anti COVID 19 ndaj të gjithë shkelësve. Sipas planeve operative të punës gjithmonë kontrollet zyrtare bëhen ne koordinim me Policinë e Kosovës. Secila zyre regjionale e AUV-së, përmes koordinatorit të zyre, organizon punët ditore dhe javore të regjionit përkatës. Nga 27.08.2021 deri me datë 23.09.2021 nga inspektorati sanitar i AUV-së janë shqiptuar gjithsej 227 gjoba për persona fizik dhe 512 gjoba për persona juridik. Ndërsa janë mbyllur përkohësisht 118 subjekte, kryesisht lokale të gastronomisë”, ka thënë Thaçi.

Lamir Thaçi-zëdhënësi i AUV-it

Ai ka shtuar se varësisht nga lloji i shkeljes janë shqiptuar gjobat bazuar ne ligjin anti Covid, ku janë nga 35 euro deri në 2000 euro.

“Për personat juridikë në shumën e gjobës për shkelje, luan rol edhe kategoria se a është biznes individual apo jo. Arsyet e gjobitjes kanë qen të ndryshme, secili veprim qe ka ra ndesh me masat e vendosura me vendim të qeverisë është sanksionuar( mos krijim i kushteve për ruajtje të distancës, shërbim në hapësira të mbyllura, tejkalim i orarit të punës etj)”, u shpreh Thaçi.

Zëdhënësi i AUV-it, më tej ka theksuar se inspektorët në fokus të kontrollit kanë pasur: ndalimin e grumbullimit të njerëzve, ruajtjen e distancës, mbajtjen e maskës dhe higjienën e hapësirave të cilat kanë shërbyer për qytetar respektimin e orarit të punës, mos lejimin e shërbimit në hapësira të mbyllura.

“Mbikëqyrje me e rreptë i është bërë sektorit të gastronomisë, vlerësuar si pik kritike kontrolli, hapësira ku kontakti mes njerëzve është me i afërt. Qendrat tregtare ushqimore dhe jo ushqimore janë mbajtur nën mbikëqyrje në kohë kur mundësia e rritjes se fluksit të konsumatorëve ka qen me e madhe, kjo në vazhdimësi është penguar”, u shpreh Thaçi.

Të gjitha masat e reja anti-COVID, që do të hyjnë në fuqi të hënën
Lexo po ashtu Të gjitha masat e reja anti-COVID, që do të hyjnë në fuqi të hënën

Kujtojmë se të premten Qeveria e Kosovës ka vendosur për masat e reja antiCOVID-19, të cilat do të hyjnë në fuqi nesër më 27 shtator 2021. Me masat e reja, do të hapen shkollat dhe çerdhet, e po ashtu do të lejohet sektori i gastronomisë që të punojë edhe në ambientet e mbyllura, duke shfrytëzuar 50 % të kapaciteteve.

Me gjithë lehtësimet e reja, në fuqi do të vazhdojë të mbes ora policore, ku pas orës 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve, përveç rasteve urgjente./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Kalo në kategori