LAJMI I FUNDIT:

Indiani Mukesh Ambani i bashkohet klubit të ‘100 miliardë dollarëve’ – pjesë me Jeff Bezos, Elon Musk dhe Bill Gates

Indiani Mukesh Ambani i bashkohet klubit të ‘100 miliardë dollarëve’ – pjesë me Jeff Bezos, Elon Musk dhe Bill Gates

Personi më i pasur në Azi, Mukesh Ambani i është bashkuar klubit të të pasurve në botë me një pasuri të paktën 100 miliardë dollarë.

Reklama

Themeluesi i Reliance Industries në Indi hyri në grupin e rrallë të miliarderëve, ndërsa aksionet e konglomeratit të tij u rritën në një rekord.

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, ai tani vlen 100.6 miliardë dollarë, pasi pasuria e tij u rrit me 23.8 miliardë dollarë këtë vit.

Që nga trashëgimi i bizneseve nga babai i tij të ndjerë në 2005, 64-vjeçari ka kërkuar të transformojë gjigantin e energjisë në titan me pakicë, teknologji dhe tregti elektronike. Njësia e tij e telekomunikacionit, e cila filloi shërbimet në 2016, tani është transportuesi dominues në tregun indian.

“Mukesh Ambani është në krye të krijimit të bizneseve të reja me teknologji të reja në zhvillim. Krijimi i bizneseve në shkallë të shpejtë sjell sfida në ekzekutim, por ai ka demonstruar aftësitë e tij”, tha Chakri Lokapriya, shefi i investimeve në TCG Asset Management.

Historia e Reliance daton në fund të viteve 1960 kur Dhirubhai Ambani, i cili filloi si punonjës i stacionit të gazit në Jemen, filloi ndërtimin e biznesit të tij të poliestrës në një perandori të madhe. Kur ai vdiq nga një goditje në tru në 2002 pa lënë testament, një grindje pasardhëse shpërtheu midis dy djemve të tij, Mukesh dhe Anil, e cila përfundimisht u zgjidh nga nëna e vëllezërve.

Sipas marrëveshjes, Mukesh mori kontrollin e bizneseve kryesore të rafinimit të naftës dhe petrokimike, ndërsa vëllai i tij më i vogël mori fusha më të reja si prodhimi i energjisë, shërbimet financiare dhe shërbimet e telekomunikacionit. Anil, dikur miliarder i tha një gjykate në Londër vitin e kaluar se pasuria e tij neto ishte “zero”. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Udhëtoni me çmime ekonomike prej katër vendeve evropiane drejt Kosovës

Udhëtoni me çmime ekonomike prej katër vendeve evropiane drejt Kosovës

Prishtina Ticket
Nuk ka kohë për të humbur - kapni rastin për të zotëruar Renault Austral me një ofertë të veçantë në Auto Mita!

Nuk ka kohë për të humbur - kapni rastin për të zotëruar Renault Austral me një ofertë të veçantë në Auto Mita!

Auto Mita
Ekskluzive: Birra Peja Zero e vetmja e llojit të saj e importuar nga dy marketet më të mëdha në Turqi, Migros dhe Carrefour

Ekskluzive: Birra Peja Zero e vetmja e llojit të saj e importuar nga dy marketet më të mëdha në Turqi, Migros dhe Carrefour

Birra Peja
Aty ku qetësia dhe rehatia marrin të njejtin emër – Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është zgjedhja e duhur për banim

Aty ku qetësia dhe rehatia marrin të njejtin emër – Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është zgjedhja e duhur për banim

Al Trade Center
Disa benefite rreth Slim Fit që duhet t’i dinë entuziastët e fitnesit dhe atletët

Disa benefite rreth Slim Fit që duhet t’i dinë entuziastët e fitnesit dhe atletët

Kosmonte Foods
Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

Botë
Kalo në kategori