Imazhe me rezolucion të lartë janë shkrepur nga ajri nëpër qytetet e mëdha të botës, që janë shumë të veçanta.

Bëhet fjalë për fotografin Ryan Koopmans, 33-vjeç, që i kaloi 10 vite duke udhëtuar nëpër botë dhe shkrepur fotografi të jashtëzakonshme nëpër Azi, Afrikë, Evropë, Amerikë të Veriut dhe atë të Jugut, transmeton Telegrafi.

Tani një dekadë më pas, Koopmans ka publikuar fotogalerinë ku shfaqen Dubai, Singapori, Londra, Afrika e Jugut, Roterdami dhe Çikagoja.

Me ritmin e shpejtë të rritje se popullsisë në nivel global, këto metropole kanë diçka të përbashkët – janë shtëpia e 4.1 miliardë banorë, apo gati gjysma e popullsisë së botës.

“Dekadën e fundit e kam kaluar duke udhëtuar dhe dokumentuar përmes fotografive arkitekturën e qyteteve të mëdha”, ka deklaruar ky fotograf me prejardhje holandeze-kanadeze. /Telegrafi/

Një tren që hyn në stacionin London Bridge siç shihet nga lart, Angli, mars 2017

Varrezat e Përhershme Kineze në Tiu Keng Leng

Kowloon, Hong Kong

Tempulli i Tregtisë, një treg rrugësh natën në Kowloon, Hong Kong

Ndërtesat në pronën private të banesave Hong Kong, Whampoa Garden, duke përfshirë një jaht gjigant i cili është në të vërtetë një qendër tregtare, Dhjetor 2018

Horizonti i Hong Kongut gjatë natës, 2018

Një rrethrrotullim i madh funksionon si një zbukurim dhe rregullim i trafikut në zemrën financiare të Shanghai, Kinë – mars 2012

Yje të verdhë të flamurit kinez të parë në fshatin Huaxi, Kinë, 2012

Fshati English, Erbil, Irak. Ky kompleks strehimi i i vendosur në Erbilin perëndimor përmban vila identike, shumica e të cilave përdoren si zyra për kompani.

Ndërtesat në Hong Kong, dhjetor 2018. Për shkak të çmimeve mahnitëse të banesave rreth 200,000 njerëz në Hong Kong vlerësohet se jetojnë në rreth 88,000 “shtëpi të ultra të vogla”

Kryeqyteti i Kazakistanit, i quajtur më parë Astana, kohët e fundit u riemërua Nur-Sultan për nder të ish presidentit Nursultan Nazarbayev, qershor 2011

Ndërtesa të ngrira në Stokholm, Suedi, Dhjetor 2017. Shumica e ndërtesave në Stokholm janë të verdha pasi boja u prodhua si një nënprodukt i industrisë së bakrit

Një zonë e ndërtuar në Shanghai, Kinë, 2012. Qeveria kineze vendosi për ta bërë Shanghain, Nju Jorkun e Azisë

The Ponte City Apartamente në Johannesburg, Afrika e Jugut, korrik 2017. Ndërtesa unike është përdorur si një vend filmimi për disa filma fantastiko-shkencorë

Strehimore në Jiangsu, Kinë, 2012. Një provincë kryesore në arsim, turizëm dhe shtëpi për eksportuesit kryesorë në botë të pajisjeve elektronike

San Francisko, SH.B.A. Shtëpi ikonike të San Franciskos

Favelas në Rio De Janeiro, Brazil, 2018.

Një koleksion vilash private, fabrika, blloqe apartamentesh, toka bujqësore dhe kantiere ndërtimi në Fshatin Huaxi, Jiangsu, krahina më e dendur e populluar e Kinës, mars 2012

Një linjë hekurudhore plotësisht e automatizuar e metrosë përshkon rrugët dhe një kopsht në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, shtator 2019

Linja artificiale e prodhuar nga Singapori, që shërben si kopshte vertikale, pasi ishte në ndërtim e sipër në vitin 2011

Koper, Slloveni Automjete të gatshme për eksport në terminalin Luka Koper Car & Ro-Ro. Një nga terminalet më të mëdhenj të eksportit automobilistik në Evropë, porti kryesisht dërgon automjete të prodhuara në uzina të ndryshme evropiane për në Azi

Fshati Huaxi është një koleksion i vilave private, fabrikave, blloqeve të apartamenteve, tokave bujqësore dhe vendeve të ndërtimit në provincën Jiangsu të Kinës, 2012

Hong Kong, Kinë. Jetesa masive urbane në rrethin Kowloon të Hong Kong-ut