Një animacion i heshtur që mashtron trurin për të “dëgjuar” një tingull ka shkaktuar bujë në TikTok.

Klipi i shkurtër tregon një shtyllë elektrike që kërcen mbi linjat e energjisë elektrike si një litar, duke bërë që ekrani të “dridhet” sa herë që ulet.

Disa njerëz raportojnë se dëgjojnë zhurmën e shtyllës duke goditur në tokë – një zhurmë gumëzhitëse ose zhurmë.

@misshaleymichelle

I can really hear it can you 😱😳 #illusion #trippyillusions #canyou #noway #canyouhearit #hearingtest #hearing

♬ original sound – Paranormal Princess

Por tingulli nuk është vërtet aty dhe në fakt shkaktohet nga një iluzion dëgjimor, sipas ekspertëve. ‘GIF-i’ i çuditshëm ka ekzistuar prej vitesh, por fitoi përsëri vëmendje në fillim të këtij viti pasi u postua në TikTok.

Vetëm një për qind e njerëzve mund ta shohin imazhin e fshehur brenda këtij iluzioni optik Vetëm një për qind e njerëzve mund ta shohin imazhin e fshehur brenda këtij iluzioni optik

Përdoruesja me emrin ‘Paranormal Princess’ e ndau atë me 2.5 milionë ndjekësit e saj më 25 maj. “Kjo është kaq interesante”, thotë ajo në klip, i cili ka mbledhur më shumë se 60 mijë shikime. “Do t’ju bëjë të dëgjoni gjëra që nuk janë në të vërtetë atje”.

Iluzioni, i krijuar nga përdoruesi i Twitter @IAmHappyToast, u bë viral për herë të parë në 2017 pasi u nda nga një ekspert psikologjie në Universitetin e Glasgow. Dr. Lisa DeBruine postoi animacionin në Twitter, duke pyetur: “A e di dikush në perceptim vizual pse mund ta dëgjoni këtë ‘gif’?”.

Ajo krijoi një sondazh duke pyetur ndjekësit e saj nëse dëgjuan apo jo një tingull kur shikonin animacionin. /Telegrafi/