LAJMI I FUNDIT:

Ia mësynë pozicioneve të ukrainasve me 32 tanke dhe autoblinda, e pësuan keq rusët – shumica prej tyre u shkatërruan

Ia mësynë pozicioneve të ukrainasve me 32 tanke dhe autoblinda, e pësuan keq rusët – shumica prej tyre u shkatërruan

Pjesëtarët e Brigadës së 25-të të ushtrisë ukrainase kanë arritur të parandalojnë një sulm masiv të rusëve, në drejtim të fshatit Tonenkoye në afërsi të qytetit Avdiivka në lindje të vendit.

12 tanke dhe autoblinda ruse u shkatërruan nga ukrainasit nga 36 sosh sa ishin gjithsej, të cilat u goditën nga artileria, dronët kamikaz dhe predhat antitank, transmeton Telegrafi.


Në fakt ukrainasit kishin organizuar një pritë për trupat ruse, që mendonin se do t’i zënin ukrainasit në befasi dhe kështu u nisën me tërë arsenalin që kishin.

Shefja e diplomacisë finlandeze thotë se nuk përjashtohet mundësia e dërgimit të ushtarëve në Ukrainë
Lexo po ashtu Shefja e diplomacisë finlandeze thotë se nuk përjashtohet mundësia e dërgimit të ushtarëve në Ukrainë

Megjithatë shumica e makinerisë ruse u shkatërrua, kurse pjesa tjetër është konfiskuar pasi ushtarët i braktisën kur mësuan se nuk mund të avancojnë tutje.

E prita të tilla ukrainasit po i organizojnë çdo ditë e më shumë, duke ia prishur planin ushtrisë së Vladimir Putinit që kishte menduar se do ta ketë të lehtë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Pas sulmeve

Pas sulmeve "plotësisht të suksesshme" ndaj Izraelit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit merr një buqetë me lule

Botë
Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Botë
Kalo në kategori