LAJMI I FUNDIT:

Hungarezët zemërojnë përsëri ukrainasit, qeveria publikoi një video në të cilën Krimea shfaqej si pjesë e Rusisë

Hungarezët zemërojnë përsëri ukrainasit, qeveria publikoi një video në të cilën Krimea shfaqej si pjesë e Rusisë

Ministria e Punëve të Jashtme e Ukrainës e qortoi qeverinë hungareze për një video të publikuar më 30 maj, që tregon një hartë të Ukrainës pa Krimenë.

Reklama

Videoja prej 30 sekondash bën thirrje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, ndërsa tregon një shpërthim mbi një hartë të Ukrainës në të cilën mungon Krimea.

Në anë tjetër, Hungaria nuk e njohu aneksimin rus të gadishullit në vitin 2014, transmeton Telegrafi.

Zelensky sqaroi se çfarë duhet të bëjë Rusia, për një zgjidhje "diplomatike" të luftës në Ukrainë
Lexo po ashtu Zelensky sqaroi se çfarë duhet të bëjë Rusia, për një zgjidhje "diplomatike" të luftës në Ukrainë

“Identifikimi i Gadishullit të Krimesë si një territor që nuk është pjesë e Ukrainës, bie ndesh me qëndrimin e përsëritur të Budapestit në mbështetje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht”, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës.

Ministria i bëri thirrje Budapestit të ndalojë konfirmimin e pozicioneve ruse dhe të respektojë detyrimet ndërkombëtare të Hungarisë si anëtare e OKB-së, BE-së dhe NATO-s.

Kujtojmë se Hungaria ka refuzuar të dorëzojë ndonjë pajisje ushtarake në Ukrainën fqinje, që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt të vitit të kaluar. Përveç kësaj, hungarezët kanë kritikuar vazhdimisht sanksionet kundër Rusisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Botë
Kalo në kategori