LAJMI I FUNDIT:

Hovenier flet pas takimit me Kurtin: Kryeministri të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit

Hovenier flet pas takimit me Kurtin: Kryeministri të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier ka folur sërish për dakordimin me Kosovës dhe Serbisë mbi aneksin e marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve, marrëveshje kjo e propozuar nga Bashkimi Evropian.

Reklama

Hovenier pas takimit me kryeministrin Albin Kurti, ka thënë se për SHBA-të është e rëndësishme që ka dakordim për këtë çështje.

Ai ka kërkuar nga kryeministri Kurti që të punojë me ShBA-në për zbatimin e Asociacionit.

Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes është kritik për të ardhmen e Kosovës, ne do të vazhdojmë të jemi pranë popullit kosovar
Lexo po ashtu Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes është kritik për të ardhmen e Kosovës, ne do të vazhdojmë të jemi pranë popullit kosovar

“Ne i mirëpresim të dyja marrëveshjet e arritura. Ne kemi një kërkesë standarde që kryeministri të punojë me ne për zbatimin e Asociacionit”, ka thënë Hovenier para gazetarëve.

Hovenier theksoi se pritjet e ShBA-së mbesin të njëjta, pra zbatimi i të gjitha marrëveshjeve, përfshirë Asociacionin.

“Pritjet e ShBA-së mbesin ato që janë: Të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen përfshirë edhe Asociacionin”, ka shtuar ambasadori.

Ambasadori amerikan sot në një postim në Twitter bëri të ditur se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë, është kritik për zhbllokimin e së ardhmes së Kosovës.

Ndryshe kryeministri Albin Kurti ka takuar sot të gjithë ambasadorët e akredituar në Kosovë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Komunat
Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në

Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në "Defender 23", pasoja e parë për Kosovën

Lajme
“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

Lajme
Janjiq: Serbia duhet ta ndalojë në Kosovë lojën e trashëguar nga periudha e Millosheviqit

Janjiq: Serbia duhet ta ndalojë në Kosovë lojën e trashëguar nga periudha e Millosheviqit

Lajme
Hovenier: SHBA-ja nuk ka shumë entuziazëm për të reaguar ndaj disa prej interesave të Kosovës

Hovenier: SHBA-ja nuk ka shumë entuziazëm për të reaguar ndaj disa prej interesave të Kosovës

Lajme
Reagon LDK: Moskoordinimi i Kurtit me aleatët, i rrezikshëm e me pasoja afatgjata për Kosovën

Reagon LDK: Moskoordinimi i Kurtit me aleatët, i rrezikshëm e me pasoja afatgjata për Kosovën

Lajme
Kalo në kategori