LAJMI I FUNDIT:

Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes është kritik për të ardhmen e Kosovës, ne do të vazhdojmë të jemi pranë popullit kosovar

Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes është kritik për të ardhmen e Kosovës, ne do të vazhdojmë të jemi pranë popullit kosovar

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë, është kritik për zhbllokimin e së ardhmes së Kosovës.

Reklama

Hovenier përmes një postimi në Twitter, ka theksuar se SHBA-të do të vazhdojnë të qëndrojnë pranë popullit të Kosovës.

“Zbatimi i kësaj marrëveshjeje është kritik për zhbllokimin e së ardhmes së Kosovës. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë me popullin e Kosovës për të realizuar një nga prioritetet tona kryesore, të përbashkëta: sigurimin që Kosova të zë vendin e saj të merituar në institucionet evropiane dhe euroatlantike”, ka shkruar Hovenier.

Takimi i 18 marsit në Ohër, solli një tjetër pajtim mes Kosovës dhe Serbisë sa i përket procesit të dialogut. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u pajtuan që të fillojnë zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e raporteve sa më shpejt që të jetë e mundur.

Blinken: SHBA-të mirëpresin marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, një hap kyç drejt anëtarësimit në BE
Lexo po ashtu Blinken: SHBA-të mirëpresin marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, një hap kyç drejt anëtarësimit në BE

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, të mbështetur nga BE-ja. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Blinken nga Olso kërkon nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet në veri

Blinken nga Olso kërkon nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet në veri

Lajme
Mes tensioneve në veri, Kurti takon ambasadorin Hovenier

Mes tensioneve në veri, Kurti takon ambasadorin Hovenier

Lajme
Policia thotë se sulmi ndaj dy shqiptarëve në veri u krye nga një grup kriminelësh – të njëjtit pranuan tretman mjekësor

Policia thotë se sulmi ndaj dy shqiptarëve në veri u krye nga një grup kriminelësh – të njëjtit pranuan tretman mjekësor

Lajme
Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi: Askush nuk mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi: Askush nuk mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Lajme
Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Lajme
Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Lajme
Kalo në kategori