Civic Type R, i cili do të dalë në pension, ka treguar edhe një herë potencialin e tij luksoz, pasi tani ka regjistruar kohën më të mirë të xhiros në pistën australiane The Bend Motorsport Park.

Ndërsa Honda po teston gjerësisht gjeneratën e re Civic Type R që do të zbulohet këtë vit, CTR aktuale, e cila është në prag të daljes në pension, vazhdon të thyejë rekorde në qarkun e klasit botëror në veturat me rrota të përparme.

Pas paraqitjeve të mira në pistat Hungaroring (Hungari), Estoril (Portugali), Silverstone (MB), Spa-Francorchamps (Belgjikë), Magny-Cours (Francë) dhe Suzuka (Japoni), Civic Type R ka kohën më të mirë të xhiros. në xhepin e saj dhe në pistën australiane The Bend Motorsport Park.

Reklama
Reklama

Pas timonit të të dy CTR-ve (versionet Standard dhe Limited Edition) ishte vrapuesi Tony D’Alberto, i cili e mbylli pistën me një CTR standard prej 4,95 kilometrash në dy minuta e 13,251 sekonda.

Menjëherë pas kësaj, në versionin e modifikuar në fabrikë (më të fundit/të mirëpritur) të Limited Edition, i cili nuk është më i fortë, por është pothuajse 23 kilogramë më i lehtë se versioni standard, D’Alberto eci rrugën për dy minuta e 12,260 sekonda dhe kështu siguroi CTR pistën e shtatë me kohën më të mirë të arritur.

Civic Type R i ri do të jetë ende përgjegjës për thyerjen e kohës rekord në pistën më të famshme dhe të vështirë Nürburgring Nordschleife, e cila ende mbahet nga Renault Mégane RS Trophy-R. /Telegrafi/

Reklama
Reklama