LAJMI I FUNDIT:

Hebrenjve në Gjermani u kërkohet të mos mbajnë kapelën në publik

Hebrenjve në Gjermani u kërkohet të mos mbajnë kapelën në publik

Komisioneri i qeverisë gjermane për antisemitizmin u ka kërkuar hebrenjve të evitojnë vendosjen e kapelave të tyre tradicionale në publik, të njohura si “kippot”.

Reklama

Paralajmërimi i Felix Klein vjen pas një rritjeje të antisemitizmit.

Ai tha se mendimi i tij mbi këtë çështje kishte “ndryshuar krahasuar me atë që dikur ishte”.

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, tha se rekomandimi në vetëvete është një pranim se hebrenjtë vazhdojnë të mos jenë të sigurt në tokën gjermane.

“Jam i tronditur nga paralajmërimi i z. Klein dhe e konsideroj një kapitullim ndaj antisemitizmit. Ne nuk do të reagojmë kurrë ndaj antisemitizmit me defekt, dhe presim dhe kërkojmë që aleatët tanë të veprojnë në të njëjtën mënyrë”, tha presidenti izraelit.

Një rritje e mprehtë e numrit të veprave antisemite u regjistrua nga qeveria gjermane vitin e kaluar, përcjell oranews.tv.

Shifrat zyrtare treguan 1,646 krime të urrejtjes kundër hebrenjve, të cilat u kryen në vitin 2018 – një rritje prej 10% në vitin e kaluar.

Sulmet fizike kundër hebrenjve në Gjermani gjithashtu u rritën në të njëjtën periudhë, me 62 incidente të dhunshme të regjistruara, nga 37 në vitin 2017.

Duke folur për gazetën Handelsblatt, Ministrja e Drejtësisë Katarina Elbi tha se rritja e krimeve anti-semite është “e turpshme për vendin tonë”.

Në trend Botë

Më shumë
“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

Botë
Vendimi i Hagës për Stanishiqin dhe Simatoviqin pothuajse u injorua në Serbi

Vendimi i Hagës për Stanishiqin dhe Simatoviqin pothuajse u injorua në Serbi

Serbia
Ushtarët ukrainas arrijnë të rrëzojnë dronin rus, duke e qëlluar vetëm me pushkë automatike

Ushtarët ukrainas arrijnë të rrëzojnë dronin rus, duke e qëlluar vetëm me pushkë automatike

Evropa
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë që dënon Hungarinë

Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë që dënon Hungarinë

Evropa
Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Evropa
Kalo në kategori