LAJMI I FUNDIT:

Haskuka dhe tre ish-deputetët dënohen me nga një vit burgim me kusht për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Haskuka dhe tre ish-deputetët dënohen me nga një vit burgim me kusht për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Gjykata Themelore në Prishtinë ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Mytaher Haskukës, Enver Hotit, Shqipe Pantinës dhe Teuta Haxhiut, duke i dënuar secilin veç e veç me nga një vit burgim me kusht, për veprën penale “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm”.

Reklama

Aktgjykimi në fjalë u shpall të mërkurën nga gjykatësi Adnan Kamberi.

Sipas aktgjykimit, Enver Hoti dënohet me burgim prej një viti, i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse i njëjti nuk kryen vepër tjetër penale në periudhën verifikuese prej dy viteve.

Po ashtu, Haskuka u dënua me burgim prej një viti, i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse i njëjti nuk kryen vepër tjetër penale në periudhën verifikuese prej dy viteve.

Tutje, Pantina u dënua me burgim prej një viti, i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse e njëjta nuk kryen vepër tjetër penale në periudhën verifikuese prej dy viteve.

Njësoj u dënua edhe Haxhiu me burgim prej një viti, i cili dënim nuk do të ekzekutohet nëse e njëjta nuk kryen vepër tjetër penale në periudhën verifikuese prej dy viteve.

Obligohen që secili veç e veç të paguajnë paushallin gjyqësor në shumën për 50 euro, ndërsa nga 30 euro për kompensimin e viktimave të krimit, në afat prej 15 ditësh nga plotfuqishmëria e këtij aktgjykimi.

Kundër këtij aktgjykimi, palët e pakënaqura kanë të drejtë ankese në afat 15 ditësh nga dita e pranimit të aktgjykimit me shkrim.

Në aktakuzën e përpiluar më 15 prill 2016 nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, thuhet se Enver Hoti, Shqipte Pantina, Mytaher Haskuka, Teuta Haxhiu dhe Rexhep Selimi akuzohen se më 19 shkurt 2016, gjatë seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës, pa autorizim kanë përdorur armë me qëllim të ndërprerjes se punimeve të seancës, kanë hedhur gazin lotsjellës.

Aktakuza thotë se gjatë rrjedhjes së seancës, në vendet ku ishin të ulur, kanë aktivizuar gazin lotsjellës dhe nga tymi i përhapur është pamundësuar mbajtja e rregullt e seancës, me ç ‘rast është ndërprerë puna e Kuvendit të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Lajme
Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i deklaron fajtorët viktima

Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i deklaron fajtorët viktima

Lajme
Radoiçiq pranon pjesëmarrjen në sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit

Radoiçiq pranon pjesëmarrjen në sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit

Lajme
Automjete, argjend, motorë, anije, 7 DVR, dronë – Gjithçka u sekuestrua gjatë aksionit policor në veri

Automjete, argjend, motorë, anije, 7 DVR, dronë – Gjithçka u sekuestrua gjatë aksionit policor në veri

Lajme
Babai i Triumf Rizës: Enver Sekiraqa është vrasësi, jo ai që po rri në burg

Babai i Triumf Rizës: Enver Sekiraqa është vrasësi, jo ai që po rri në burg

Drejtësi
Kryhet autopsia e trupave të pajetë të sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, por ende nuk është bërë identifikimi i tyre

Kryhet autopsia e trupave të pajetë të sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, por ende nuk është bërë identifikimi i tyre

Lajme
Kalo në kategori