LAJMI I FUNDIT:

Harrojeni migrenën me ujë, xhenxhefil dhe limon

Harrojeni migrenën me ujë, xhenxhefil dhe limon

Plot me kalium dhe mangan, përgjegjës për punën e duhur të zemrës, xhenxhefili është përbërës që duhet t’i kushtoni vëmendje, në qoftë se keni dëshirë të mbeten të shëndetshëm.

Krahas zemrës, xhenxhefili është i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar dhe për shkak të përmbajtjes së tij mund të mbrojë lëkurën, flokët, dhëmbët dhe thonjtë.


Është i pasur me vitaminat A, C dhe E, ashtu edhe me vitaminën B dhe minerale të tjera si magnez, fosfor, hekur, zink, kalcium dhe beta karoten.

Xhenxhefili është provuar për të trajtuar me sukses problemet e nyjeve nga një studim të publikuar në Phytotherapy Research.

Plus, xhenxhefili ka qenë shumë efektiv në parandalimin e migrenës dhe dhimbjeve kronike të kokës, transmeton Klan Kosova.

Për të marrë maksimumin nga xhenxhefili, ju mund të mësoni nga receta e mëposhtme se si të përgatisni ujin me xhenxhefil që do të kurojë dhimbjen tuaj të kokës, problemet me zemër dhe dhimbjet e muskujve.

705686
705686

Përbërësit:

* 1-2 rrënjë të freskëta xhenxhefili
* 3 gota ujë
* gjysmë limoni
* mjaltë të papërpunuar

Përgatitja:

Grijeni xhenxhefilin imët. Hidhni 2-3 gota me ujë dhe lëngun e shtrydhur të limonit.
Së fundi, shtoni mjaltin.
Ilaç është gati dhe ju mund të konsumoni atë në baza ditore.

/Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori