LAJMI I FUNDIT:

Hapja e dritareve në shtëpinë tuaj ka një përfitim befasues shëndetësor

Hapja e dritareve në shtëpinë tuaj ka një përfitim befasues shëndetësor

Me pranverën në lulëzim të plotë, shumë prej nesh kanë filluar të hapin dritaret.

Ky zakon i motit të ngrohtë jo vetëm që lejon hyrjen e më shumë ajrit të pastër, por edhe kursen para! Më shumë dritare të hapura do të thotë një faturë shumë më e ulët e ajrit të kondicionuar.


Hulumtimet e fundit zbulojnë një mënyrë befasuese që hapja e dritareve në shtëpinë tuaj mund të bëjë mrekulli në parandalimin e dhimbjeve të kokës.

Hulumtim interesant

Një studim i vitit 2021 i botuar në Atmosphere shikoi se si cilësia e ajrit të brendshëm (IAQ) ndikon tek punonjësit që punojnë në distancë. Tetë anëtare femra të stafit akademik nga Shkolla e Shëndetit Publik të Universitetit të Teksasit A&M nga mosha 23 deri në 67 vjeç morën pjesë.

Të gjithë pjesëmarrësit jetonin në shtëpi për një familje me ajër të kondicionuar qendror. Askush që jetonte në ato familje nuk pinte duhan ose nuk punonte me materiale të rrezikshme.

Studiuesit matën IAQ brenda zyrave dhe shtëpive të pjesëmarrësve para (maj deri në korrik 2019) dhe gjatë pandemisë (qershor deri në shtator 2020). Në të dyja periudhat, autorët vlerësuan gjithashtu rezultate të ndryshme shëndetësore për pjesëmarrësit, si dhimbje koke, sy të thatë dhe hundë të mbytur.

A është më mirë të keni dritare të hapura apo të mbyllura gjatë një vale të nxehtësisë?
Lexo po ashtu A është më mirë të keni dritare të hapura apo të mbyllura gjatë një vale të nxehtësisë?

Gjetjet  

Pas mbledhjes së të dhënave, studiuesit përfundimisht zbuluan se punonjësit i përjetuan simptomat e mësipërme më shpesh kur punonin nga shtëpia gjatë pandemisë sesa në zyrë.

Arsyeja pse? Kishte sasi më të larta të grimcave të imta në shtëpitë e tyre nga komponimet organike të paqëndrueshme (VOCs) që gjenden në artikujt e përditshëm të shtëpisë si freskuesit e ajrit, qilimat dhe bojërat.

Ndërtesat e zyrave zakonisht kanë sisteme më të mira ventilimi për të filtruar këta ndotës dhe për të përmirësuar IAQ. Ventilimi më i sofistikuar gjithashtu ndihmon në eliminimin e çdo rreziku shëndetësor që vjen nga thithja e VOC.

Studimi zbuloi se hapja e dritareve dhe dyerve në shtëpinë tuaj është një mënyrë efektive për të marrë IAQ më të mirë brenda hapësirës. Kjo zvogëlon shanset për të përjetuar dhimbje koke dhe simptoma të tjera shëndetësore, veçanërisht nëse kaloni shumë kohë brenda! /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori