LAJMI I FUNDIT:

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zv. kryeministri i parë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi sot ka pritur në takim zv. kryeministren dhe ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë së Republikës së Shqipërisë, Belinda Balluku.

Reklama

Projektet infrastrukturore dhe energjetike, rruga e integrimit europian si dhe situata në rajon përfshirë këtu edhe veriun e Republikës së Kosovës, ishin temë e bisedës mes Grubit dhe Ballukut, thonë nga kabineti i Grubit.

Duke diskutuar mbi projektet mes dy vendeve, thuhet në deklaratë, theks të veçantë është vënë tek Korridori 8 duke thënë se jetësimi i këtij projekti ambicioz përmes planit të qartë për ndërtimin e tij do jetë arritje e madhe jo vetëm për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë por edhe për mbarë rajonin.

Grubi dhe Balluku diskutuan edhe për lidhjen hekurudhore midis Shkupit dhe Durrësit, portin e thatë në Strugë dhe vendkalimin e ri kufitar.

Integrimi europian është rrugëtim i përbashkët i dy vendeve tona, tashmë aleate edhe në NATO dhe jemi të përkushtuar për përmbyllje të shpejtë të procesit negociues dhe aderues në BE nëpërmjet të zbatimit të reformave dhe detyrave që vendet tona i kanë.

Grubi dhe Balluku gjithashtu biseduan edhe për situatën në rajon, përfshirë këtu edhe veriun e Republikës së Kosovës duke bërë apel që të rikthehet qetësia dhe palët të vazhdojnë dialogun nga arritja e marrëveshjes në Ohër dhe finalizimin me njohje të ndërsjellë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Lajme
Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Lajme
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Kalo në kategori