LAJMI I FUNDIT:

Gruaja nga SHBA u deklarua fajtore dhe kaloi 43 vjet në burg, gjykata tani konstatoi se ajo është e pafajshme

Gruaja nga SHBA u deklarua fajtore dhe kaloi 43 vjet në burg, gjykata tani konstatoi se ajo është e pafajshme

Një gruaje nga Misuri, e cila u dënua gabimisht për vrasje dhe kaloi mbi 40 vjet prapa grilave, i është ‘rrëzuar’ dënimi për shkak të provave “të qarta dhe bindëse” që vërtetojnë pafajësinë e saj.

Sandra “Sandy” Hemme, 63 vjeçe, fillimisht u dënua me burgim të përjetshëm pasi u shpall fajtore për vrasjen e Patricia Jeschke në vitin 1980, një punonjëse biblioteke nga St. Joseph, transmeton Telegrafi.

Dënimi erdhi pasi Hemme dha deklarata të rreme për problemet e saj të mëparshme të shëndetit mendor.


Gjykatësi i qarkut të Livingston, Ryan Horsman, deklaroi të premten e kaluar se ka “prova drejtpërdrejt” që lidhin një oficer policie lokale me vdekjen e Jeschke.

I njëjti oficer, i cili më vonë u përball me burg për një vepër të palidhur dhe që atëherë ka ndërruar jetë, mbetet i paidentifikuar.

Horsman ka urdhëruar lirimin e Hemme nga burgu brenda 30 ditëve të ardhshme, nëse prokuroria nuk vendos të rigjykojë çështjen.

Ky vendim u mor pas një seance provash në janar, kur u paraqitën argumente nga ekipi ligjor i Hemme në mbështetje të dëshmisë së saj.

Sipas avokatëve të saj nga Projekti Innocence, dënimi i Hemme qëndron si rasti më i gjatë i njohur i dënimit të gabuar të një gruaje në historinë amerikane.

Në një deklaratë të lëshuar prej tyre, ata shprehën mirënjohjen e tyre për gjykatën duke thënë: “I jemi mirënjohës Gjykatës që pranoi padrejtësinë e rëndë që zonja Hemme ka duruar për më shumë se katër dekada”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa
Politika

Politika "idiotike" e Gjermanisë, Britania e Madhe "një shtet islamik",...: Çfarë mendon në të vërtetë kandidati për zëvendëspresident i Donald Trump, J.D. Vance për Evropën?

Botë
Biden pranon se mund t'i duhet të heqë dorë nga gara për President?

Biden pranon se mund t'i duhet të heqë dorë nga gara për President?

Amerika
Moska zyrtare deklarohet rreth “planit të Donald Trumpit për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë”

Moska zyrtare deklarohet rreth “planit të Donald Trumpit për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë”

Botë

"Sulmuesi ishte i buzëqeshur", polici i plagosur rrëfen si ndodhi ngjarja në Loznicë

Serbia
Vance apo Harris: A ndihmon zgjedhja e kandidatit për zëvendës-president për të fituar zgjedhjet në SHBA?

Vance apo Harris: A ndihmon zgjedhja e kandidatit për zëvendës-president për të fituar zgjedhjet në SHBA?

Amerika
Kalo në kategori