Gruaja e Kim Jong Un bëri daljen e saj të parë publike në gati pesë muaj dje, ndërsa dyshja ndoqën një koncert të Vitit të Ri Hënor në Phenian.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ri Sol Ju bëri një paraqitje të rrallë për t’u bashkuar me bashkëshortin e saj për një shfaqje arti në Teatrin e Artit Mansudae në kryeqytetin e Koresë së Veriut për festimet vjetore.

Gruaja e diktatorit të Koresë së Veriut u pa publikisht për herë të fundit më 9 shtator, kur u bashkua me bashkëshortin e saj për të vizituar pallatin ku strehohen trupat e gjyshit dhe babait të ndjerë të Kim, në përvjetorin e themelimit të vendit.

Pamjet treguan se dyshja u prit me brohoritje dhe duartrokitje teksa hynë në teatër dhe pozuan për një foto me interpretuesit.

Pamje të tilla vijnë pasi Pheniani publikoi një film të ri propagandistik që tregon Kim, 38 vjeç, duke u dukur i paqëndrueshëm në këmbë gjatë një vizite në një kantier ndërtimi në Phenian në gusht 2021.

Megjithatë, nuk pati asnjë shenjë të çalimit pasi diktatori hyri në auditor nën duartrokitje dhe brohoritje të rrëmbyeshme.

Videoja e sapo publikuar e koncertit konfirmoi gjithashtu paraqitjen e parë që nga janari 2020 e tezes së Kim dhe një ish-zyrtari të lartë të Partisë së Punëtorëve në pushtet, Kim Kyong Hui, i cili u pa i ulur pranë Ri gjatë koncertit.

Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA) tha: “Kur Kim u shfaq në auditorin e teatrit me gruan e tij, Ri Sol Ju, mes luajtjes së muzikës së mirëseardhjes, publiku dha një brohoritje të stuhishme”.

Agjencia e lajmeve tha gjithashtu se audienca vlerësoi se lideri i vendit po “fuste në këtë tokë një botë të re dhe një epokë të re kur idealet e njerëzve, lumturia dhe dëshira për ndërtimin e një vendi të fuqishëm përkthehen në realitet”.

Gjatë koncertit, artistët performuan këngë dhe vallëzime që demonstruan ‘unitetin e një mendjeje’ të popullit të Koresë së Veriut dhe përkushtimin e tyre për të ndërtuar një vend socialist ‘për t’u pasur zili nga bota’, thuhet në një raport nga KCNA.

Ri kishte tërhequr dikur vëmendjen ndërkombëtare pasi ajo shpesh e shoqëronte Kim-in në daljet sociale, biznesore dhe madje edhe ushtarake, në një dallim të thellë nga babai i tij, Kim Jong Il, i cili rrallë shihej në publik me ndonjë nga gratë e tij.

Ajo mungoi në mediat shtetërore për më shumë se një vit përpara se të shihej duke ndjekur një koncert shkurtin e kaluar, duke nxitur spekulime mbi shëndetin e saj dhe shtatzëninë e mundshme.

Shërbimi Informativ Kombëtar i Koresë së Jugut (NIS) u tha ligjvënësve se ajo me sa duket u përmbajt nga aktivitetet e jashtme për të parandaluar infeksionet Covid, por “po luante mirë me fëmijët e tyre”.

Dyshja besohet se kanë tre fëmijë. /Telegrafi/