LAJMI I FUNDIT:

Gripi i shpendëve, rreth 340 mijë shpendë të ngordhur në të gjithë Shqipërinë

Gripi i shpendëve, rreth 340 mijë shpendë të ngordhur në të gjithë Shqipërinë

Ministria e Bujqësisë e Shqipërisë tha se 338,426 shpendë kanë ngordhur deri sot në vendin tonë nga gripi i shpendëve, pjesa dërrmuese e tyre pula.

Në një njoftim për shtyp, zëvendësministrja e Bujqësisë, Ermira Gjeci u shpreh sot se procesi i groposjes së shpendëve të ngordhura vijon me ritme të shpejta.


“Ka nisur asgjësimi i 120 mijë shpendëve që ndodhen në të njëjtat kapanone. Është siguruar baza materiale mbrojtëse për veterinerët dhe vijon monitorimi në të gjithë Shqipërinë. Fermat që konstatojnë shpendë të ngordhur duhet të futen në karantinë dhe të njoftojnë Ministrinë e Bujqësisë”, Gjeci shtoi.

Shqipëri: Pula të ngordhura qëndrojnë prej pesë ditësh mbi tokë pranë pularive të infektuara
Lexo po ashtu Shqipëri: Pula të ngordhura qëndrojnë prej pesë ditësh mbi tokë pranë pularive të infektuara

Sipas Gjecit, ky lloj virusi nuk mund të shmanget, pasi është i stinës.

“Transmetohet nga shpendët e egër kështu që nuk e shmangim dot. Fokusi ynë është të shpëtojmë tufën e shpendëve nëpër stabilimente”, tha ajo.

Gjeci shtoi se sëmundja nuk transmetohet përmes ushqimeve te konsumatorët. Megjithatë, ajo shtoi se “është tërhequr nga tregu e gjithë partia e vezëve për të dhënë garanci 100%. Konsumatori mund të kontaktojë me AKU për çdo shqetësim që ka, për çdo lloj produkti”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Ramadani: Hapet një kapitull i rëndë në sigurinë globale

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Ramadani: Hapet një kapitull i rëndë në sigurinë globale

Siguri
Mediumi spanjoll: Tetë deputetë të Spanjës do të votojnë kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Mediumi spanjoll: Tetë deputetë të Spanjës do të votojnë kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Lajme
Lajçak pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE e quan rrugë me dy drejtime

Lajçak pranimin e Ballkanit Perëndimor në BE e quan rrugë me dy drejtime

Lajme
Përveç hetimit për dhunim, Pulaj akuzohet t’i këtë dhënë të miturit edhe drogë për konsum

Përveç hetimit për dhunim, Pulaj akuzohet t’i këtë dhënë të miturit edhe drogë për konsum

Drejtësi
Ndizen qirinj në Ferizaj për Eronën që u vra nga ish-bashkëshorti

Ndizen qirinj në Ferizaj për Eronën që u vra nga ish-bashkëshorti

Lajme
Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lajme
Kalo në kategori