LAJMI I FUNDIT:

Greva e naftetareve, një grua tenton vetëflijimin

Greva e naftetareve, një grua tenton vetëflijimin

Mimoza Muhameti, pjesëtare e grevës së urisë në Ballsh, tentoi të vetë flijohet duke prerë damarët mbrëmjen e djeshme.

Reklama

53 vjeçarja e ndërmori këtë veprim pasi nuk ka shprese për zgjidhje. Veprimin ekstrem të 53 vjeçares ka mundur ta parandalojë një tjetër greviste. Prej 24 ditësh gratë naftëtare kanë hyrë në grevë urie për pagat e prapambetura të fituara me ligj. Gjendja e tyre shëndetësore por edhe psikologjike është rënduar së tepërmi.

Grevistet janë të indinjuara nga indifereca jo vetëm e qeverisë dhe kryeministrit, por edhe nga presidenti i republikës, i cili ditën e djeshme ndau dy dekorata në Bylis dhe nuk i vizitoi grevistet e urisë.

Kreu i sindikatës Sokol Dautaj thotë se prej një viti vazhdojnë protestat e naftëtarëve. Ai është shpresë plotë se kërkesat e tyre do të plotësohen duke gjetur zgjidhje me kryeministrin. /tch/

Në trend Lajme

Më shumë
Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Politikë
Shumë turistë e pak punëtorë në Shqipëri

Shumë turistë e pak punëtorë në Shqipëri

Lajme
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
Kurti thyen heshtjen pas tensioneve në veri: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna

Kurti thyen heshtjen pas tensioneve në veri: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna

Lajme
Britania fushatë për shqiptarët, mesazhi: Nëse vjen ilegalisht s’do të jepet azil

Britania fushatë për shqiptarët, mesazhi: Nëse vjen ilegalisht s’do të jepet azil

Lajme
​

​"Asociacion pa kompetenca ekzekutive", serbët në veri presin marrëveshje për situatën

Lajme
Kalo në kategori