LAJMI I FUNDIT:

Google Maps do të identifikojnë spitalet për veteranët dhe ofruesit e shërbimeve të abortit

Google Maps do të identifikojnë spitalet për veteranët dhe ofruesit e shërbimeve të abortit

Google po bënë një ndryshim tek Maps dhe Search që në mënyrë eksplicite vë në dukje se nëse një vend ofron një shërbim të konfirmuar specifik, duke filluar me objektet e shërbimeve mjekësore që kryejnë aborte e gjithashtu edhe spitalet e veteranëve.

Reklama

Për shembull, kur ju në tabelën e kërkimeve shkruani “spitale të veteranëve afër meje” në Search ose Maps, një pullë me shënimin “spitalet e veteranëve” me shenjen “V” do të paraqitet dhe vetëm vendet e konfirmuara nga Google , e të cilat paraqesin se ofrojnë ato shërbime do të futen në listë, raporton 9to5Google.

Kur ju kërkoni për “klinika aborti afër meje” Google do të shënojë “Ofron abortin”. Ju edhe mund ta shihni shenjën “Mund të mos ofrojë abortin” kur kompania nuk e ka konfirmimin, përderisa do të ketë edhe një kërkesë për “Kërko më larg” kur nuk ka një vend përkatës afër jush, transmeton Telegrafi.

Butoni gjithashtu do të paraqitet edhe për klinikat e shëndetit mendor, qendrat e fizioterapisë, dhe klinikat për udhëtim. Kjo ndjek hapat e ngjashëm nga udhëzuesit e tjerë në internet këtë javë.

Google deklaron se do t’i merr konfirmimet duke punuar me burimet autoritative të të dhënave dhe duke telefonuar bizneset. Kjo është si një zgjerim i kësaj veçorie , por kompania tha se këto konfirmime do të vijnë nga vende të tjera me kalimin e kohës.

Ajo bazohet në punën e Google për t’i lejuar njerëzit të kërkojnë për vaksina specifike COVID dhe lloje të karikuesve për veturat elektrike. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Netflix mbyll biznesin të dhënies me qira të DVD-ve, duke shënuar fundin e epokës së ‘zarfeve të kuqe’

Netflix mbyll biznesin të dhënies me qira të DVD-ve, duke shënuar fundin e epokës së ‘zarfeve të kuqe’

Teknologji
Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Pas ndarjes me FIFA-n, Electronic Arts prezanton video-lojën e re të futbollit 'FC 24'

Pas ndarjes me FIFA-n, Electronic Arts prezanton video-lojën e re të futbollit 'FC 24'

Lojëra
Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+

Teknologji
Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Teknologji
Kalo në kategori